Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kulczyk daje więcej za Ciech

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
29-05-2014 16:56
Kulczyk daje więcej za Ciech
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

W czwartek ogłaszająca wezwanie na zakup większościowego pakietu akcji Grupy Ciech spółka z grupy Kulczyk Investments - KI Chemistry - podwyższyła o 1,5 złotego cenę w wezwaniu. Zamiast 29,5 złotego oferuje obecnie 31 złotych.

Wyższa oferta KI Chemistry oznacza, że spółka z grupy Kulczyk Investments jest skłonna wyłożyć za przejecie kontroli nad Ciechem o ponad 52 mln złotych więcej. Cały Ciech jest obecnie wyceniany na 1,63 mld złotych, czyli niemal dokładnie tyle, na ile wycenia go giełda.
Przypomnijmy, że firma najbogatszego Polaka wezwała do sprzedaży ponad 34,78 mln akcji Ciechu. W sumie chce skupić 66 proc. kapitału spółki. Pierwotnie zaoferowana cena to 29,5 zł za akcję - podał pośredniczący w wezwaniu DM BZ WBK.

Przyjmowanie zapisów rozpoczęło się 25 marca, a miało pierwotnie zakończyć 25 kwietnia.

Jednak brak zgód organów dopuszczających do przejęcia, m.in. UOKiK, wydłużył wezwanie do 30 maja. Teraz doszła do tego wyższa cena. Według jednego z analityków można to tłumaczyć tym, ze KI Chemistry brakuje niewiele akcji do spełnienia warunków wezwania stąd podwyższenie ceny.

Być może także wyższa cena ma spowodować, że jednak na sprzedaż akcji zdecyduje się kluczowy gracz jakim jest skarb państwa. Czy tak stanie się będzie wiadomo najpewnie w piątek, choć nie da się wykluczyć, kolejnych zmian w treści wezwania.

Spółka Jana Kulczyka chce utrzymać akcje Ciechu w obrocie na rynku regulowanym.

- Zamiarem wzywającego jest wspieranie spółki w jej dotychczasowej oraz planowanej działalności oraz podjęcie działań mających na celu doprowadzenie do wzmocnienia jej sytuacji rynkowej oraz finansowej. Wzywający zamierza dążyć do integracji działalności spółki ze spółkami w ramach swojej grupy kapitałowej oraz poszukiwać synergii po stronie kosztów operacyjnych działania spółek w grupie - poinformował KI Chemistry.

- Spółka Ciech jest przeznaczona do prywatyzacji. Skarb Państwa z zadowoleniem przyjął informację o zainteresowaniu inwestorów akcjami Ciechu. Ponieważ spółka jest notowana na giełdzie, zbycie udziałów Skarbu Państwa może się odbyć również za pośrednictwem odpowiedzi na wezwanie. MSP będzie analizowało złożoną przez KI Chemistry propozycję - napisano w komunikacie MSP.

Co od tego czasu się zmieniło? Niewiele. Oficjalnie MSP nie poinformowało co zamierza zrobić w sprawie wezwania. Nieoficjalnie w gmachu przy ulicy Kruczej w Warszawie kręcą trochę nosem z powodu ceny. Gdyby była trochę wyższa… Problem bowiem w tym, że prywatyzacja Ciechu przez spółkę najbogatszego Polaka ma także wymiar polityczny. Opozycja nie zawaha się wykorzystać faktu sprzedaży spółki jeśli tylko cena akcji firmy pójdzie do góry. Pojawia się znane hasła o wyprzedaży "za bezcen" majątku Polski.

Część specjalistów uważa, że możliwe jest podwyższenie ceny w wezwaniu. Tyle, że KI Chemistry wcale tego nie musi zrobić. Niedawno Ciech opublikował dane finansowe za pierwszy kwartał, a te nie były zachwycające.

Spółka zanotowała pogorszenie sytuacji finansowej w porównaniu z pierwszym kwartałem 2013 roku. Firmie spadły przychody netto ze sprzedaży. Wyniosły one w omawiany okresie 845 mln złotych. To o 14,9 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP