Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kulczyk daje dobrą cenę za Ciech, czy resort skarbu skorzysta?

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
30-05-2014 05:48
Kulczyk daje dobrą cenę za Ciech, czy resort skarbu skorzysta?
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

KI Chemistry na dzień przed zakończeniem wezwania zdecydował się podwyższyć cenę, po jakiej chce skupować akcje Ciechu. To trudny orzech do zgryzienia dla resortu skarbu. Z jednej strony nowa oferta tylko wyrównała cenę, po jakiej notowane są akcje Ciechu na giełdzie. Z drugiej widać pewne symptomy na rynku, wskazujące, że chemiczny potentat ma przed sobą trudny okres.

W czwartek ogłaszająca wezwanie na zakup większościowego pakietu akcji Grupy Ciech spółka z grupy Kulczyk Investments - KI Chemistry - podwyższyła o 1,5 złotego cenę w wezwaniu. Zamiast 29,5 złotego oferuje obecnie 31 złotych. Czytaj więcej: Kulczyk daje więcej za Ciech
Biorąc pod uwagę historyczny rekord notowań Ciechu, gdy akcje spółki wyceniane były w połowie 2007 r. na 175 złotych, cena 31 złotych zaoferowana w wezwaniu przez należącego do Jana Kulczyka KI Chemistry, wydaje się dość niska. Jednak od rekordu upłynęło już sporo lat, otoczenie się zmieniło, a Ciech mało co po drodze nie zbankrutował.

Pierwsza proponowana przez KI Chemistry cena w wezwaniu - 29,5 złotego spełniała wszystkie warunki prawa. Była bowiem zgodna z przepisami mówiącymi, że cena w wezwaniu (próg 66 proc. ogólnej liczby głosów w spółce publicznej), nie może być niższa od średniej ceny rynkowej z okresu 3 miesięcy obrotu tymi akcjami na rynku regulowanym poprzedzających ogłoszenie wezwania. Obecne podwyższenie ceny to premia dla akcjonariuszy. Czy zatem resort skarbu, który jest główny akcjonariuszem Ciechu skorzysta z tej oferty?

Co przemawia za skorzystaniem z oferty?

Po pierwsze wcale nie jest pewne, że Ciech na dobre wyszedł z kłopotów finansowych. Prezesowi Dariuszowi Krawczykowi udało się bardzo wiele zrobić. Uporządkował sytuację finansową firmy, zawęził spektrum działalności, sprzedał większość zbędnych aktywów.

Jednak teraz przydałby się kolejny krok naprzód. Część analityków mówi o potrzebie wejścia na nowe rynki zbytu, czy też zintensyfikowania produkcji. I tu może pojawić się problem, sam Ciech w obecnej sytuacji finansowej nie ma na to pieniędzy (aczkolwiek pewne starania są robione). A główny akcjonariusz, jakim jest Skarb Państwa (niespełna 39 proc. akcji spółki), nie bardzo może to zrobić. W efekcie spółka znajduje się w zastoju.

W momencie wezwania KI Chemistry zapowiadał, że jego zamiarem jest wspieranie spółki w jej dotychczasowej oraz planowanej działalności oraz podjęcie działań mających na celu doprowadzenie do wzmocnienia jej sytuacji rynkowej oraz finansowej. Wzywający zamierza dążyć do integracji działalności spółki ze spółkami w ramach swojej grupy kapitałowej oraz poszukiwać synergii po stronie kosztów operacyjnych działania spółek w grupie. Analitycy kręcili nosem, że bardzo mało w tej deklaracji konkretów, ale z drugiej strony nikt przecież nie będzie zdradzał pomysłu, jaki ma na spółkę, którą chce kupić.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (11)

Ciech SA [CIE]

kurs:

62.88 PLN -0.22 (-0.35%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP