Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kto powinien konsolidować polską chemię?

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
06-08-2012 13:38
Kto powinien konsolidować polską chemię?
fot. PTWP

Pracownicy ZA Puławy zwrócili się do ministra skarbu z wnioskiem o „przywrócenie Zakładom Azotowym Puławy podmiotowości w procesie konsolidacji polskich zakładów wielkiej syntezy chemicznej”. Załoga uważa, że to spółka z Lubelszczyzny powinna przejąć Grupę Tarnów.

Jak czytamy, w oświadczeniu przesłanym przez radę pracowniczą Puław do ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego: „Uważamy, że Zakłady Azotowe Puławy mają pozycję rynkową i kondycję ekonomiczną, które dowodzą, że to właśnie one predestynują do dominującej roli w tym procesie. Nie zgadzamy się na to, by Zakłady Azotowe Puławy odegrały w konsolidacji rolę spółki przejmowanej przez ZA Tarnów. Z całym szacunkiem dla Kolegów z Tarnowa, uważamy, że jesteśmy co najmniej równoprawnym partnerem dla kreowania zmian w polskiej chemii.”
Pracownicy Płuw nie zgadzają się z propozycjami które przedstawił resortowi skarbu zarząd Grupy Tarnów. Chodzi o przejęcie Puław przez Tarnów, wycofanie Puław z Giełdy Papierów Wartościowych i prawdopodobne dopasowanie planów rozwojowych Puław do potrzeb i interesów Tarnowa.

- Dlatego prosimy Pana Ministra o weryfikację przyjętego modelu, w którym 32 proc. akcji Puław będzie skupowana w cenie 110 złotych, a pozostały pakiet wymieniany na akcje Tarnowa w proporcji 1:2,5. Rynek już zweryfikował negatywnie wycenę Puław na 110 złotych (od tygodnia Puławy są notowane wyżej na GPW – nawet o 6 złotych). Rozmawiajmy zatem o tworzeniu podmiotu złożonego z dwóch równorzędnych firm/grup – argumentują pracownicy ZAP.

Ich zdaniem szacunkowe wyniki za ostatni rok obrotowy, jakie opublikowały 13 lipca Zakłady Azotowe Puławy pokazują, jak dynamicznie rozwija się Grupa Puławy.

- 4 mld złotych obrotów i ponad 550 mln złotych zysku netto robi wrażenie w odniesieniu do Grupy Tarnów, która obejmuje wszak dwa podmioty (ZA Kędzierzyn i ZCh Police) znacznie większe niż podmioty z grupy Kapitałowej Puławy (GZNF Fosfory i Azoty-Adipol w Chorzowie). Porównując jednostkowe wyniki Puławy i Tarnowa z lat ubiegłych widać zdecydowany prymat naszej Spółki nad Zakładami Azotowymi Tarnów – tłumaczy Rada Pracowników.

Jak zaznacza rada pracowników, Zakłady Azotowe Puławy jako jedyne w branży obroniły się przed ostatnim kryzysem 2008/2009 roku. Nie zanotowały strat finansowych i nie wyłączały z ruchu swoich instalacji.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (26)

Zakłady Azotowe Puławy SA [ZAP]

kurs:

194.00 PLN -3.90 (-1.97%)

Notowania | Analiza techniczna


GPW [GPW]

kurs:

42.90 PLN -0.24 (-0.56%)

Notowania | Analiza techniczna


Grupa Azoty SA [ATT]

kurs:

70.41 PLN -0.99 (-1.39%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP