Kraje Afryki liczą na współpracę z chemią. Azoty już współpracują

Kraje Afryki liczą na współpracę z chemią. Azoty już współpracują
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeżeli chodzi o przyszłość i współpracę gospodarczą między Europą Środkową i Afryką, to trzeba stworzyć nową wizję i nadać działaniom dynamikę - przekonuje Baidy Agne, przewodniczący National Council of Employers w Senegalu. Krzysztof Jałosiński, prezes Zakładów Chemicznych Police deklaruje rozwój współpracy ze strony Grupy Azoty.

Jak zaznaczył Baidy Agne, chodzi między innymi o przedsięwzięcia joint-venture, zwłaszcza w sektorach dotyczących infrastruktury i energetyki. Podał też przykład przedsięwzięcia, które jest już z powodzeniem realizowane w sektorze chemicznym.

- Rozpoczęliśmy współpracę z Grupą Azoty. Transportujemy fosforyt do Polski. Tak więc te kontakty biznesowe już się rozpoczęły i chcemy je wzmacniać - zadeklarował Baidy Agne, który uczestniczył w tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.


Import fosforytów z krajów afrykańskich i eksport do nich nawozów i siarki - to według Krzysztofa Jałosińskiego, prezesa zarządu Zakładów Chemicznych Police, główne cele afrykańskich przedsięwzięć Grupy Azoty SA. - Grupa Azoty ma obroty z Afryką rzędu 150 mln euro - stwierdził Jałosiński, podkreślając, że generują je głównie zakłady w Policach. Składa się na nie przede wszystkim zakup fosforytów w Maroku, Tunezji i Egipcie. Ostatnio jednak została zakupiona również partia tego surowca w Senegalu.

- Afryka potrzebuje dwóch rzeczy. Po pierwsze nawozów i chcemy budować tego typu relacje, że w zamian za surowce eksportujemy tam nawozy - powiedział Krzysztof Jałosiński, który uczestniczył w tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Z drugiej strony Afryka potrzebuje tez pewnych surowców. Jednym z nich jest siarka. Deal jest więc bardzo prosty, dajemy siarkę, a w zamian za to bierzemy fosforyt - dodał. Zadeklarował też, że Grupa Azoty rozważa budowę fabryk związanych z produkcja nawozów w Senegalu i w Maroku.


Zobacz pełny zapis wideo sesji "Praktyka i przyszłość. Współpraca gospodarcza krajów Europy Centralnej i Afryki" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kraje Afryki liczą na współpracę z chemią. Azoty już współpracują

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!