XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kontrowersyjny wyrok ws. tragicznego wybuchu w francuskiej fabryce chemicznej

Kontrowersyjny wyrok ws. tragicznego wybuchu w francuskiej fabryce chemicznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Francuski sąd uniewinnił w czwartek wszystkich oskarżonych w procesie o spowodowanie wybuchu w fabryce chemicznej w Tuluzie w 2001 roku, w wyniku którego zginęło 31 osób.

Wyrok z niedowierzaniem i oburzeniem przyjęły obecne na rozprawie rodziny ofiar tragedii.

Do gigantycznego wybuchu w fabryce chemicznej w Tuluzie doszło 21 września 2001 roku. Eksplozja spowodowała 31 ofiar śmiertelnych, ponad 2 tysiące ludzi zostało rannych. Do tej pory nie wyjaśniono jednoznacznie, czy był to tragiczny wypadek czy wynik zaniedbań kierownictwa zakładu albo świadomego działania innych osób. W mediach sugerowano długo, że był to zamach, zwłaszcza że eksplozja zdarzyła się w 10 dni po ataku terrorystów na World Trade Center w Nowym Jorku.

Po 8 latach dochodzenia i czterech miesiącach procesu sąd w Tuluzie uniewinnił wszystkich oskarżonych: byłego dyrektora fabryki Serge'a Biechlina i jej właściciela - przedsiębiorstwo Grande Paroisse. W uzasadnieniu wskazano, że nie sposób "z całą pewnością dowieść", że eksplozja była wynikiem zaniedbania - czyli nieprawidłowego, niebezpiecznego przechowywania wybuchowych substancji. Sędziowie zauważyli jednak przy tym "błędy organizacyjne" w funkcjonowaniu fabryki.

Wcześniej prokuratura domagała się kary 3 lat więzienia w zawieszeniu i 45 tysięcy euro grzywny dla Biechlina oraz 225 tysięcy euro grzywny dla właściciela firmy Grande Paroisse, filii koncernu naftowego Total. Po ogłoszeniu wyroku uczestniczące w rozprawie rodziny ofiar katastrofy w Tuluzie nie kryły oburzenia uniewinnieniem oskarżonych. Niektórzy płakali, inni głośno krzyczeli: "To hańba!". Część byłych pracowników fabryki, bliskich jej dyrekcji, przyjęła zaś werdykt brawami.

Według sądowych ekspertów, bezpośrednią przyczyną wybuchu było przypadkowe zmieszanie substancji zawierającej chlor z silnie wybuchowym azotanem amonu, produkowanym w zakładzie. Koncern Total wypłacił do tej pory ponad 2 miliardy euro odszkodowań osobom, które doznały szkód materialnych w wyniku wybuchu. Siła eksplozji była tak duża, że nie tylko wyleciała w powietrze fabryka, ale też zniszczeniu uległo wiele domów i samochodów w jej pobliżu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kontrowersyjny wyrok ws. tragicznego wybuchu w francuskiej fabryce chemicznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!