Konflikt o energię atomową w Finlandii; Zieloni wychodzą z rządu

Konflikt o energię atomową w Finlandii; Zieloni wychodzą z rządu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Fińska federacja ruchów ekologicznych Zielona Unia (VIHR) postanowiła opuścić rządzącą koalicję po przyznaniu przez rząd licencji na budowę siłowni atomowej fińsko-rosyjskiemu konsorcjum - podał w czwartek lider partii, minister ds. środowiska Ville Niinisto.

VIHR był od 2011 roku mniejszościowym partnerem w koalicji rządzącej, w której najwięcej mandatów miały konserwatywna Koalicja Narodowa premiera Alexandra Stubba i Fińska Partia Socjaldemokratyczna.

Zieloni zdecydowali się wyjść z rządu w związku z przedłużeniem fińsko-rosyjskiemu konsorcjum Fennovoima udzielonej wstępnie w 2010 roku licencji na budowę elektrowni atomowej w Pyhajoki w północno-zachodniej Finlandii. Zezwolenie to miało wygasnąć w przyszłym roku.

Siłownię ma zbudować rosyjska firma Rosatom, która ma 34 proc. udziałów w Fennovoima. VIHR był przeciwny projektowi budowy kolejnej, szóstej fińskiej elektrowni nuklearnej. "Jestem rozczarowany i proponuję, byśmy opuścili rząd w sobotę" - powiedział dziennikarzom Niinisto.

"Chodzi o wybór - albo inwestujemy w krajowe, odnawialne źródła energii (...), albo stawiamy na projekt nuklearny, który realizuje Rosatom, kontrolowany przez państwo rosyjskie" - ostrzegł już w poniedziałek przywódca Zielonych.

Decyzja rządu wymaga jeszcze akceptacji parlamentu, ale głosowanie nad tym projektem wydaje się być tylko formalnością - wyjaśnia AFP.

Konserwatywny premier odrzucił zastrzeżenia Zielonych, podkreślając, że projekt konsorcjum Fennovoima jest "bardzo ważny". "Rozumiem niepokoje (VIHR), ale zapewniam, że będziemy działać w zgodzie z prawem Finlandii" - powiedział Stubb podczas konferencji prasowej.

Źródłem kontrowersji jest również to, że w 2013 roku Fennovoima wybrała Rosatom na wykonawcę projektu, podczas gdy w 2010 roku, gdy przyznano konsorcjum zezwolenie na budowę siłowni, rosyjska firma w ogóle nie była brana pod uwagę jako potencjalny partner Finów.

W grudniu ubiegłego roku Fennovoima poinformowała, że filia Rosatomu, Rusatom Overseas, obejmuje 34 proc. jej udziałów, po wyjściu z konsorcjum niemieckiej firmy E.ON.

Po odejściu Zielonych z rządu rządząca koalicja zachowa skromną większość w parlamencie: 102 miejsca na 200.

Projekt Fennovoimy jest źródłem konfliktów również w tych partiach, które pozostały w koalicji; według fińskich mediów przeciw budowie siłowni atomowej zagłosowało sześciu ministrów z Partii Socjaldemokratycznej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Konflikt o energię atomową w Finlandii; Zieloni wychodzą z rządu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!