PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Komisja Europejska uderzy w polskie fosfory?

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
21-12-2010 08:42
Komisja Europejska uderzy w polskie fosfory?

- Od 2004 roku w Komisji Europejskiej trwają prace nad wprowadzeniem regulacji odnośnie ograniczenia zawartości kadmu w nawozach fosforowych. Jeśli KE przeforsuje swoje propozycje, oznaczać to będzie kłopoty dla polskich producentów i odbiorców tego typu nawozów - uważa Jerzy Majchrzak, dyrektor Polskiej Izby Przemysłu chemicznego.

Proponowane przez KE, zawarte w „New Approach” limity wynoszą: 60 mg Cd/ kg P2O5, 40 mg Cd/ kg P2O5, 20 mg Cd/ kg P2O5.
Surowce do produkcji nawozów fosforowych ze względu na pochodzenia dzielą się na: apatyty i fosforyty. Apatyty mają niską zawartością kadmu, zazwyczaj nie przekraczającą 2 mg Cd/kgP2O5. Ich występowanie jest ograniczone, a obecnie eksploatowane złoża znajdują się na półwyspie Kola oraz w RPA.

Jedynym producentem w UE, który ma dostęp do tych złóż jest firma Yara – największy producent nawozów. Spoza UE dostęp mają producenci rosyjscy. Fosforyty charakteryzują się zdecydowanie wyższą zawartością kadmu na kg P2O5 niż apatyty. W zależności od pochodzenia wynosi od 10 do 170 mg Cd / kg P2O5. Głównymi dostawcami fosforytów są kraje Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu: Algieria, Maroko, Tunezja, Togo, Egipt, Izrael i Jordania.

- Brak odpowiednio dużych zasobów surowców fosforowych o niskiej zawartości kadmu spowoduje znaczny spadek podaży nawozów (po wyeliminowaniu nawozów o większej zawartości kadmu), stwarzając uprzywilejowana pozycję producentów dysponujących surowcem pochodzenia magmowego (apatytami), co stoi w sprzeczności z zasadami równej konkurencji i wolnego handlu, przyczyni się do powstania monopolu koncernu Yara i dostawców rosyjskich, a tym samym uzależnienia od nich rynku – mówi Majchrzak.

- Mała podaż surowców o niskiej zawartości kadmu spowoduje także znaczny wzrost ich cen , który przełoży się na znaczny wzrost cen nawozów a tym samym zdecydowane pogorszenie opłacalności ich produkcji – dodaje nasz rozmówca.

Wzrost cen nawozów przyczyni się do ograniczenia i podwyżek cen płodów rolnych. Zmniejszenie produkcji rolnej może doprowadzić do konieczności importu żywności spoza UE, co przy braku dokładnej kontroli jakościowej może doprowadzić do sprowadzania żywności o znacznej zawartości kadmu.

- Ostre ograniczenia zawartości kadmu w nawozach spowodują upadek przemysłu nawozów fosforowych i wieloskładnikowych oraz znaczną redukcję zatrudnienia w Polsce, Hiszpanii, Grecji i Bułgarii. Z rynku zostaną wyeliminowane obecnie sprzedawane w dużych ilościach nawozy zawierające superfosfaty - ostrzega Majchrzak.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP