PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kolejny krok do połączenia Tarnowa i Puław: nowa nazwa Grupa Azoty

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
20-09-2012 14:06
Kolejny krok do połączenia Tarnowa i Puław: nowa nazwa Grupa Azoty
Fot. mat. pras.

Zarządy Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach i Zakładów Azotowych Puławy zawarły porozumienie określające zasady współpracy oraz prowadzenia negocjacji, których celem jest podpisanie umowy o konsolidacji.

Przedmiotem porozumienia jest określenie zasad współpracy oraz prowadzenia negocjacji między Azotami Tarnów a ZA Puławy w celu zawarcia umowy o konsolidacji. W porozumieniu została określona lista zagadnień oraz wytyczne dotyczące sposobu ich unormowania w umowy o konsolidacji.
Umowy o konsolidacji ma być zrealizowana w dwóch etapach – w pierwszym etapie do 30 października 2012 r., tj. przed podwyższeniem kapitału zakładowego Azotów Tarnów, w zakresie dotyczącym głównie zasad ładu korporacyjnego oraz kontynuacji uruchomionych projektów inwestycyjnych, w tym energetycznych oraz w drugim etapie w 30 dni po podwyższeniu kapitału zakładowego Azotów Tarnów, głównie w zakresie strategii i synergii.

Powyższy podział na etapy zawarcia umowy o konsolidacji jest konsekwencją ograniczeń w możliwości wymiany informacji pomiędzy Azotami Tarnów a ZA Puławy wynikających z przepisów o ochronie konkurencji.

W świetle tych przepisów wymiana szeregu informacji będzie możliwa po uzyskaniu zgody właściwego organu antymonopolowego na przeprowadzenie transakcji i po jej zamknięciu. umowy o konsolidacji stanie się skuteczna i będzie wykonywana pod warunkiem przeprowadzenia oferty nowych akcji Azotów Tarnów, o ile w wyniku tej oferty Azoty Tarnów stworzą z ZA Puławy grupę kapitałową.

Strony uzgodniły, że nazwa grupy kapitałowej po zamknięciu transakcji będzie brzmiała: Grupa Azoty.

Zobacz także:
Związki z Puław niezadowolone z powstania Grupy Azoty

- Konsolidacja polskiej chemii jest niezbędna. W obliczu postępujących procesów globalizacji i integracji wszystkich gałęzi przemysłu, to jedyny sposób na obronę przed wrogimi przejęciami i zwiększenie konkurencyjności polskiego przemysłu chemicznego na rynkach europejskich i światowych - podkreśla Jerzy Marciniak, prezes Azotów Tarnów.

Sektor chemiczno-nawozowy stanowi jeden z kluczowych sektorów gospodarki, a jego właściwe funkcjonowanie i rozwój mają istotne znaczenie dla kondycji i innowacyjności całej polskiej gospodarki.

- Stworzenie silnej grupy chemiczno-nawozowej o ustabilizowanym akcjonariacie pozwoli na spokojną kontynuację procesów inwestycyjnych i integracyjnych w tym sektorze gospodarki oraz na wykorzystanie efektów synergii. Nie ukrywam, że jesteśmy zainteresowani także zwiększeniem skali działalności - zapowiada Paweł Jarczewski, prezes ZA Puławy.

Umowa o konsolidacji ureguluje również szczegółowo kwestie związane z reprezentacją obu stron w zarządach Azotów Tarnów i ZA Puławy. Porozumienie przewiduje, że po podwyższeniu kapitału zakładowego Azotów Tarnów Zarządy będą rekomendować Radom Nadzorczym Azotów Tarnów i ZA Puławy powoływanie takiej samej liczby (2 albo 3) członków obecnych Zarządów Azotów Tarnów i ZA Puławy do każdej z tych spółek.

Dariusz Malinowski

KOMENTARZE (11)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP