XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Klaster "Zielona Chemia" działa na Pomorzu Zachodnim

Klaster "Zielona Chemia" działa na Pomorzu Zachodnim
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przemysł chemiczny w regionie zachodniopomorskim uważany jest za jeden z jego podstawowych potencjałów. Udział regionu w produkcji niektórych wyrobów jest znaczący w skali kraju i wynosi dla nawozów fosforowych 65,3%, dla nawozów azotowych 18,2%.

Liczba zatrudnionych w przedsiębiorstwach z tej branży w województwie wyniosła w 2005 r. prawie 8,5 tys. osób co stanowiło ok. 10% wszystkich zatrudnionych w przemyśle. Region Zachodniopomorski to jeden z bardziej dynamicznych regionów Polski, gdzie funkcjonujący przemysł chemiczny oprócz sektora stoczniowego, drzewno- meblarskiego czy turystycznego wykazuje prężną perspektywę rozwoju.

Liczba firm chemicznych zlokalizowanych na tym terenie przekracza 350, ponadto blisko 250 innych kooperuje z nimi. Zachodniopomorskie uczelnie w Szczecinie i Koszalinie nieustannie zapewniają branży wykwalifikowaną kadrę, ponadto duży potencjał stwarza działające przy Politechnice Szczecińskiej Zachodniopomorskie Centrum Zaawansowanych Technologii.

W ramach projektu "Tworzenie Regionalnego Systemu Innowacji", Politechnika Szczecińska wraz z Parkiem Przemysłowym "Infrapark" Police SA oraz Północną Izbą Gospodarczą w Szczecinie zainicjowała tworzenie klastra chemicznego w woj.zachodniopomorskim.

Przeprowadzane od czerwcu 2006 r. do grudnia 2007 r. warsztaty i seminaria dla branży chemicznej, miały na celu uświadomienie przedsiębiorcom korzyści z kooperacji, wymiany doświadczeń, oraz rozpoczęły prace nad stworzeniem strategii rozwoju klastra branży chemicznej w regionie. Dzięki sukcesywnie odbywającym się spotkaniom z przedsiębiorcami, naukowcami oraz przedstawicielami administracji i instytucji otoczenia biznesu w inicjatywę klastrową zaangażowało się ponad 40 firm, w tym 14 (m.in. Zakłady Chemiczne Police S.A., Fosfan S.A., Kemipol Sp. z o.o.) podpisało list intencyjny o współpracy z Politechniką Szczecińską. Ponadto, w promocji działań klastra chemicznego regionu pomagają instytucje samorządowe i "otoczenie" biznesu. Poza tym Marszałek Województwa objął patronat nad pracami i działaniami klastra. W sferze branżowej działania klastra wspiera Polska Izba Przemysłu Chemicznego w Warszawie.

Postępowanie na rzecz przedsiębiorstw z branży chemicznej w regionie to przede wszystkim organizacja spotkań przedstawicieli branży - aktywizujących wspólne działania i usługi na rynku regionalnym, doradztwo w zakresie finansowania innowacji, spotkania kooperacyjne oraz lobbing dla branży, jak też udział i promocja firm podczas międzynarodowych targów zarówno w Polsce jak i za granicą. Animatorzy klastra położyli duży nacisk na promocję medialną tej inicjatywy, co ma dać efekt w postaci lepszego jej zrozumienia przez firmy z branży oraz mieszkańców.

Od czerwca '07 skupieni w ramach klastra przedsiębiorcy działają też w ramach stowarzyszenia "Zielona Chemia", które ma umożliwić im lepszą współpracę, logistykę produktów oraz szersze możliwości sięgania po nowe środki dostępne z UE w nowym okresie programowania. Stowarzyszenie utworzyło 21 przedsiębiorców - jako osoby fizyczne zaś w jego strukturach funkcjonuje obecnie blisko 30 firm z branży chemicznej z całego regionu - jako członkowie wspierający.

Rozlokowanie uczelni wyższych państwowych i prywatnych sprawia, że potencjał kadrowy dla firm jest bogaty, zaś absolwenci opuszczający mury uczelni są rozchwytywani przez pracodawców.


W ramach inicjatywy budowy klastra chemicznego, pomysłodawcy chcą:
- zintegrować i skonsolidować działania sektora chemicznego w regionie;
- sprzęgnąć działania z instytucjami otoczenia biznesu oraz ośrodkami naukowo- badawczymi w regionie i Europie;
- zbudować nowoczesny ośrodek badawczo - rozwojowy dla firm sektora w oparciu o dostępne środki finansowe oraz bazę lokalową;
- promować nowe technologie oraz produkty m.in. poprzez fora kooperacyjne, targi, wystawy oraz przedstawianie ofert technologicznych dostępnych m.in. w bazach projektu Regionalnego Systemu Innowacji;
- powołać do życia sformalizowaną instytucję wspierającą działania firm skupionych w klastrze chemicznym. (stowarzyszenie, sp. z o.o., itp.);
- promować działania, produkty oraz firmy uczestniczące i skupione w klastrze. (wspólna prezentacja w mediach w regionie i Europie);
- sięgać poprzez klaster po dostępne środki finansowe na rozwój i zakup nowych technologii, badania nowych i innowacyjnych produktów oraz wspieranie merytoryczne firm - uczestników klastra;
- prezentować wśród studentów uczelni wyższych konkretne oferty przydatne do planowania ich kariery zawodowej ukierunkowanej na potrzeby rynku pracy w sektorze chemicznym;
- organizować praktyki studenckie i staże absolwenckie dla studentów uczelni wyższych połączone z tematyką prac dyplomowych zbieżnych z oczekiwaniami przedsiębiorców sektora chemicznego.

Z dużym zainteresowaniem spotkały się organizowane ostatnio przez klaster Targi Przemysłu Chemicznego "Chemika" w Szczecinie, a równolegle z nimi - ogólnopolska konferencja poświęcona normom oraz procedurom nowych unijnych wytycznych dotyczących REACH (procedury obejmujące całą branżę chemiczną wraz z jej dostawcami i kooperantami) jak też nowych zasad oraz podejścia BHP w branży.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Klaster "Zielona Chemia" działa na Pomorzu Zachodnim

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!