Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kędzierzyńskie Zakłady Azotowe obchodzą 65-lecie istnienia

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
17-01-2013 19:29
Kędzierzyńskie Zakłady Azotowe obchodzą 65-lecie istnienia
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W piątek w Kędzierzynie odbędą się pierwsze uroczystości związane z jubileuszem Zakładów Azotowych. W tym roku ta jedna z najważniejszych na Opolszczyźnie firm obchodzi swoje 65-lecie.

Decyzja o budowie między Bierawą a Kędzierzynem wielkich zakładów azotowych zapadła w grudniu 1948 roku. Formalnie Zakłady Przemysłu Azotowego „Kędzierzyn” otwarto pierwszego stycznia 1949 roku.
Rząd decydując się na inwestycję chciał osiągnąć w ten sposób dwa cele. Po pierwsze „zindustrializować” słabo uprzemysłowioną Opolszczyznę, po drugie zapewnić dostawy nawozów na tereny rolnicze regionu.

Za lokalizacją w Kędzierzynie przemawiało także to, że zakład miał powstać już na uzbrojonym terenie. W 1940 roku niemiecki koncern IG Farben rozpoczął bowiem w pobliżu Kędzierzyna budowę zakładów, które miały produkować benzynę syntetyczną. Nie przetrwały one nalotów bombowych aliantów i przejścia Armii Czerwonej.

Decyzja o budowie zakładu szybko zaowocowała pierwszą produkcją. Już w październiku 1949 r. uruchomiono pierwszą instalację, produkującą wosk syntetyczny.

Ciągła produkcja ruszyła 10 marca 1954 roku. Uznano to za oficjalne otwarcie zakładu produkującego nawozy azotowe Uruchomiono wtedy pierwsze instalacje ciągu nawozowego, m.in. wytwórnie amoniaku, kwasu azotowego i saletrzaku.

Rok później wprowadzono do eksploatacji pierwsze wytwórnie produktów organicznych: bezwodnika ftalowego, aminoplastów i kwasów tłuszczowych.

W 1954 r. zbudowano elektrociepłownię. Drugą linię ciągu nawozowego uruchomiono w 1957 r. Powstały wówczas instalacje mocznika, stężonego kwasu azotowego i nitroz.

W kolejnych latach zakłady przeżywały różne koleje losu. Najlepiej ich kondycję i postęp technologiczny pokazuje sprawa zatrudnienia. Przez ponad dwie dekady, w latach 1955-75 zatrudnienie w firmie przekraczało 7 tys. osób. Obecnie jest to około 1600 pracowników.

Kluczowe dla zakładów jak i całej gospodarki były lata 90-te. To nie tylko konieczność dostosowania sposobu funkcjonowania firmy do realiów rynkowych, to także działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Pierwszego stycznia 1992 roku w wyniku komercjalizacji zakłady przekształciły się z przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa o nazwie Zakłady Azotowe Kędzierzyn Spółka Akcyjna.

Robiono także próby prywatyzacji firmy. W poprzedniej dekadzie bardzo bliski kupna zakładów była Grupa PCC.

Ostatecznie tak się nie stało, a zakłady by móc skutecznie konkurować na rynku musiały zostać zrestrukturyzowane.
Kluczowa dla dalszych losów firmy była data 20 października 2010r. Wówczas na mocy umowy objęcia akcji ZAK Zakłady Azotowe w Tarnowie – Mościcach stały się większościowym udziałowcem ZAK (52, 6 proc. akcji). Był to początek tworzenia Grupy Azoty wiodącego podmiotu chemicznego w naszej części Europy.

KOMENTARZE (11)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP