Jerzy Marciniak, Azoty Tarnów: analizujemy projekty energetyczne i wydzielamy aktywa na sprzedaż

Jerzy Marciniak, Azoty Tarnów: analizujemy projekty energetyczne i wydzielamy aktywa na sprzedaż
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Azoty Tarnów w najbliższym czasie skupią się na wykorzystaniu synergii wynikających z włączenia do grupy ZCh Police. W grupie będą też podejmowane decyzje odnośnie planowanych projektów energetycznych na terenie Kędzierzyna i Polic. Trwają prace nad wydzielaniem aktywów przeznaczonych na sprzedaż. Ich wartość może sięgnąć od kilkunastu do dwudziestu kilku milionów złotych.

"W pierwszej kolejności skupimy się, podobnie jak to było w Kędzierzynie, na rozpoznaniu pól synergii z ZCh Police. Będziemy też chcieli uruchomić wyłączoną do tej pory instalację amoniaku. Dużym problemem Polic jest energetyka. Również tu będziemy chcieli podjąć kroki w celu poprawy efektywności" - powiedział PAP Jerzy Marciniak, prezes Azotów Tarnów.

Jak informował w ubiegłym tygodniu prezes Polic Krzysztof Jałosiński, spółka rozpatruje projekt budowy na terenie zakładu elektrociepłowni na gaz. Partnerem w tym przedsięwzięciu może być PGE, choć nie ma jeszcze ostatecznej decyzji o wyborze konkretnego podmiotu. Koszt projektu szacowany jest na 1,5-2 mld zł. Budowa elektrociepłowni mogłaby się rozpocząć w 2013 roku, a zakończyć w 2016 roku.

"Być może PGE zostanie naszym partnerem, ale tę kwestię będziemy jeszcze analizować. Wszystko musi wynikać z liczb. Projekt będzie przez nas jeszcze badany" - powiedział Marciniak.

Dodał, że trwają również analizy dotyczące budowy elektrociepłowni w Kędzierzynie.

"Na razie ustaliliśmy, że projekt energetyki gazowej jest bardziej opłacalny niż węglowej. Wybór partnera jeszcze nie nastąpił, zastanawiamy się nad wielkością bloków" - poinformował prezes.

Dodał, że chciałby, by budowa bloków w Kędzierzynie została zrealizowana w ciągu trzech lat.

Grupa, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zamierza porządkować aktywa i pozbywać się spółek niezwiązanych z główną działalnością. Pracuje m.in. nad stworzeniem silnej firmy serwisowej, która później mogłaby zostać odsprzedana.

"Tworzymy firmę serwisową by zapewnić naszym spółkom dobrą obsługę. W dalszej przyszłości nie wykluczamy jednak outsourcingu" - powiedział Marciniak.

Dodał, że wartość aktywów przeznaczonych do dezinwestycji może wynieść, według wstępnych szacunków, od kilkunastu do dwudziestu paru milionów złotych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!