Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jerzy Majchrzak: UE samotnie prze w ograniczeniach emisji gazów cieplarnianych

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
23-09-2011 13:52
Jerzy Majchrzak: UE samotnie prze w ograniczeniach emisji gazów cieplarnianych
Fot. PTWP (Eliza Madej)

- Unia Europejska podczas największego w swojej historii kryzysu finansowego, zagrożeniu bankructwem państw członkowskich, całkowicie samotnie prze do przodu w kwestii ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Zupełnie nie zważa na potencjalne zagrożenia wynikające z utraty konkurencyjności europejskiego przemysłu - uważa Jerzy Majchrzak, dyrektor Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

- Zarówno do wygaśnięcia Protokołu z Kioto, do Konwencji Klimatycznej z Rio de Janeiro, jak i do rozpoczęcia Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS) na nowych zasadach pozostało nieco ponad rok. Pamiętamy Szczyt Klimatyczny mający miejsce w Poznaniu w 2008 roku, który na długo przed rozpoczęciem okrzyknięty został wielkim sukcesem. Pamiętamy również rozczarowanie jakie towarzyszyło uczestnikom i obserwatorom, którzy liczyli na to, że globalne porozumienie w kwestii ograniczenie emisji gazów cieplarnianych jest praktycznie dokonane - mówi nam dyrektor Majchrzak.
Podkreśla, że w 2009 roku odbył się kolejny Szczyt w Kopenhadze, który podobnie jak poprzedni, miał być jedynie formalnością prowadzącą do ustanowienia światowego porozumienia - kontynuacji Protokołu z Kioto. - Negocjacje trwające do późnych godzin nocnych przez dwa tygodnie nie przyniosły oczekiwanego efektu, rozczarowanie wówczas sięgnęło zenitu. W 2010 Szczyt Klimatyczny w Cancun przeszedł prawie bez echa. Przed nami jeszcze dwa Szczyty Klimatyczne poprzedzające wygaśnięcie Protokołu z Kioto, jednak klimat (nomen omen) nie wskazuje na to aby światowe porozumienie w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery mogło dojść do skutku - tłumaczy nasz rozmówca.

- Przez ostatnie dwa lata Bruksela zrewidowała obecnie funkcjonujący system handlu emisjami, rozszerzając go oraz nakładając zdecydowanie bardziej surowe wymogi dotyczące ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Co się zmieni: przede wszystkim zasada alokacji uprawnień - podstawowym narzędziem będą aukcje, wprowadzone zostaną ogólnoeuropejskie wskaźniki dla poszczególnych produktów. W przemyśle chemicznym, który jak dotąd uczestniczył w obecnym systemie poprzez swoje elektrociepłownie, od 2013 roku zmiany spowodują włączenie przemysłu nawozowego, sodowego, rafineryjnego wraz z emisjami technologicznymi - ostrzega Majchrzak.

- Komisja Europejska uwzględniła potencjalne ryzyko związane z tzw. wyciekiem węgla (carbon leakage) polegającym na przeniesieniu produkcji do krajów trzecich ze względu na niższe koszty produkcji. Gałęzie narażone na przeniesienie produkcji poza UE otrzymają bezpłatne uprawnienia częściowo pokrywające zapotrzebowanie w procesie produkcyjnym. Zdaje się, że Komisja Europejska nie wzięła jednak pod uwagę różnic funkcjonujących w ramach Unii - uważa dyrektor Izby.

KOMENTARZE (12)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

WŁAŚNIE DODANE:

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP