PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jerzy Kurella o polityce klimatycznej Komisji Europejskiej

Autor: WNP.PL (Dariusz Malinowski)
19-04-2017 10:51
Jerzy Kurella o polityce klimatycznej Komisji Europejskiej

Na obecnym etapie rozwoju technologii wydobywczych, na jakiś czas jesteśmy zmuszeni do odłożenia oparcia naszej niezależności energetycznej na gazie łupkowym - twierdzi Jerzy Kurella.

Fot. PTWP (Szymon Jankowski)

Wypowiedź premier Beaty Szydło, że Polska nie zgadza się z normami zanieczyszczeń, które zostały wprowadzone w Komisji Europejskiej w ramach uzgodnień związanych z polityką klimatyczną była ważnym sygnałem dla sektora energetycznego. Zapowiedziano, że Polska będzie konsekwentnie protestować i szukać takich rozwiązań, które mogą być bardziej akceptowalne dla polskiej gospodarki i dla gospodarek innych państw Europy Środkowej - mówi dla portalu wnp.pl Jerzy Kurella, ekspert Instytutu Staszica, były prezes Tauronu i PGNiG.

- Z jednej strony, jako obywatela kraju między Bugiem a Odrą, wszelkie stanowcze zapowiedzi, że rząd polski będzie stanowczo przeciwstawiać się zapisom mającym na celu zaostrzenie norm środowiskowych, a co za tym idzie, poprawy jakości życia i zdrowia Polaków, budzą daleko idący niepokój. Smog jest obecnie w Polsce problemem społecznym a nie tylko tematem zimowego sezonu ogórkowego. Problem zanieczyszczenia powietrza nie zniknął tylko dlatego, że nadeszła wiosna i Polacy przestali używać niskiej jakości, wysokotoksyczne paliwa do ogrzewania domów. Energetyka zawodowa nie zamontowała wszędzie efektywnych filtrów wyłapujących 100 proc. dwutlenku siarki, tlenków azotu i innych niemetanowych lotnych związków organicznych. W związku z powyższym wraz z nadejściem pierwszych przymrozków, problem smogu powróci ze zdwojoną mocą - uważa Kurella.
Jednak jak podkreśla: z drugiej strony, będąc osobą od kilkunastu lat związaną z sektorem energetycznym, nie mogę nie dostrzegać ryzyk i zagrożeń związanych z nowelizacją unijnej dyrektywy o krajowych zanieczyszczeniach (NEC).

- Dyrektywa NEC za główny cel stawia sobie zredukowanie emisji szkodliwych substancji z przemysłu, ruchu drogowego, elektrowni i rolnictwa w perspektywie po 2020 r., kiedy to na państwa członkowskie UE zostaną narzucone twarde zobowiązania w zakresie emisji szkodliwych substancji. Ustalone również będą cele emisyjne na okres po 2030 r. Z analiz wpływu przygotowanych przez Komisję Europejską wynika, że roczny koszt zastosowania norm wynikających z dyrektywy NEC w przeliczeniu na jednego obywatela Polski, wyniósłby ok. 15 euro, czyli ponad 2,5 mld złotych rocznie dla polskiej gospodarki - wylicza ekspert.

- Koszty te są pochodną nieefektywności i wciąż trwającego zacofania technologicznego wielu gałęzi polskiej gospodarki, jak i złej jakości powietrza w kraju. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia 97 proc. populacji żyjącej w Polsce oddycha powietrzem niespełniającym jej standardów. Te statystyki to nie tylko liczby w arkuszach kalkulacyjnych, ale rzeczywista roczna liczba 40 tys. przedwczesnych zgonów Polaków, tylko z powodu tego, czym oddychamy.
 • Warszawa, 5 grudnia 2017

 • Strategia ciepłownictwa #PGE. Jakie aktywa zostaną poza PGE Energia Ciepła? bit.ly/2Bs5X3n
  wnp.pl
 • Nierówności płacowe jeszcze nigdy nie rosły tak szybko bit.ly/2BrhoIH
  wnp.pl
 • Ubezpieczyciele wypłacają w Polsce coraz więcej pieniędzy bit.ly/2yB9mHL
  wnp.pl
 • Masz diesla, powinieneś się obawiać? @MR_GOV_PL zabiera głos bit.ly/2oeRFxE
  wnp.pl
 • Polski bank wyda miliony na nowoczesne rozwiązanie bit.ly/2ob6l0V
  wnp.pl

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP