Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jan Kulczyk w radzie nadzorczej Ciechu

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
07-07-2014 16:21 |  aktualizacja: 07-07-2014 17:29
Jan Kulczyk w radzie nadzorczej Ciechu
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Jan Kulczyk wszedł do nowej rady nadzorczej Ciechu - grupy, której większość akcji ma od niedawna kontrolowana przez niego firma KI Chemistry. - To pokazuje, jak ważną dla Jana Kulczyka firmą jest chemiczna spółka - powiedział nam "na gorąco" analityk zajmujący się branżą chemiczną.

Przed miesiącem sukcesem zakończyło się wezwanie KI Chemistry na akcje Grupy Ciech. W sumie spółka Jana Kulczyka odkupiła od dotychczasowych akcjonariuszy 51,14 proc. akcji Ciechu. Swój pakiet - prawie 38 proc. akcji – zdecydował się także sprzedać Skarbu Państwa. W ten sposób przestał być on akcjonariuszem spółki.
O powołaniu nowej rady nadzorczej spółka poinformowała po poniedziałkowym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, które powołało również nowy zarząd. Prezesem Ciechu pozostał Dariusz Krawczyk (ma przygotować m.in. nową strategię Grupy), z pełnionej funkcji członka zarządu zrezygnował Andrzej Kopeć.

Walne zgromadzenie Ciechu odwołało także dotychczasową radę nadzorczą spółki. W skład nowej rady weszli Jan Kulczyk, Piotr Augustyniak, Tomasz Mikołajczak, Mariusz Nowak, Artur Olech, Wojciech Stramski oraz Maciej Tybura.

Zmiana składu rady nie jest żadną niespodzianką, "swoich" ludzi po prostu chciał mieć w niej nowy właściciel firmy.

Jednak pewnym zaskoczeniem jest obecność w radzie samego Jana Kulczyka. – To tylko może wskazywać, jak kluczową rolę w planach inwestycyjnych odgrywa Ciech. Skoro Kulczyk wydał na spółkę setki milionów złotych, to chce sam nadzorować, co w firmie się będzie działo. To chyba wynika także z tego, że Ciech może mieć znaczącą rolę w afrykańskiej ekspansji firm Jana Kulczyka – dodaje analityk.

Jak wielką - Wszystko okaże się za kilka miesięcy. Jednak wiele może wskazywać, że Ciech stanie się jednym z głównych narzędzi ekspansji miliardera – dodaje nasz rozmówca.

To, że Jan Kulczyk będzie chciał przejąć Ciech, stało się jasne w marcu. Wtedy właśnie należąca do grupy Kulczyk Investments firma KI Chemistry ogłosiła wezwanie do sprzedaży prawie 35 mln akcji Ciechu, stanowiących 66 proc. kapitału spółki po 29,5 zł za akcję. Warunkiem wezwania było zebranie ofert sprzedaży na 60 proc. akcji. W tym czasie kurs akcji na giełdzie sięgał 33 zł. W maju KI Chemistry podniosła oferowaną cenę do 31 zł.

W maju została zawarta umowa o strategicznej współpracy między inwestorem a spółką. KI Chemistry zobowiązał się do wspierania spółki w jej dotychczasowej działalności i podjęcia działań w kierunku wzmocnienia sytuacji rynkowej oraz finansowej spółki. Zobowiązał się też podjąć działania zmierzające do zintegrowania działalności Ciechu ze spółkami z grupy kapitałowej, do której należy KI Chemistry, m.in. w celu uzyskania synergii.

NA GIEŁDZIE

Ciech SA [CIE]

kurs:

62.71 PLN -0.17 (-0.27%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP