Jak wiele miejsc pracy UE chce poświęcić dla ochrony klimatu?

Jak wiele miejsc pracy UE chce poświęcić dla ochrony klimatu?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Branże energochłonne mają w Unii Europejskiej trudny żywot. Rosnące koszty polityki klimatycznej, uderzające w nie bezpośrednio i pośrednio, przez rosnące koszty energii, znacznie pogarszają ich konkurencyjność. Czy przetrwają, czy też produkcja stali czy cementu przeniesie się poza granice Unii? Będzie o tym mowa podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Problemy i szanse przemysłów energochłonnych, ich sytuacja w Polsce na tle innych krajów UE będą tematami dyskusji, która odbędzie się 15 maja 2018 r. o godz. 11.30.

W dyskusji udział zapowiedzieli: Stefan Dzienniak, prezes zarządu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, Ernest Jelito, prezes zarządu Górażdże Cement SA, Jerzy Kozicz, prezes zarządu CMC Poland, Aneta Muskała, wiceprezes zarządu i dyrektor ds. finansowych International Paper Kwidzyn, Bogusław Ochab, prezes zarządu i dyrektor naczelny Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław, Tomasz Ślęzak, członek zarządu ArcelorMittal Poland, Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Zbigniew Liptak, partner EY, który będzie moderatorem sesji.

Czytaj także: Problemy polskich branż energochłonnych. Firmy uciekną za granicę

Uczestnicy panelu „Przemysł energochłonny w Polsce na tle Europy” będą omawiać źródła problemów energochłonnych branż przemysłu - koszty energii oraz politykę klimatyczną oraz wpływ tych czynników na konkurencyjność europejskich firm. W tym roku unijna administracja po raz kolejny zmieniła zasady funkcjonowania przemysłu, modernizując system handlu emisjami ETS. Unia deklaruje chęć wsparcia energochłonnych gałęzi przemysłu w ramach, ale obowiązujące i planowane regulacje mają przeciwne działanie. Problem ten jest widoczny zwłaszcza w Polsce, gdzie rząd nie wykorzystuje stosowanych przez inne kraje możliwości wsparcia przemysłu.

Czytaj także: Hutnictwo zyskało drugi oddech, ale na jak długo?

Paneliści będą zastanawiać się m.in. nad tym, czy hutnictwo, chemia, przemysł spożywczy i papierniczy mają jeszcze jakieś rezerwy pod względem efektywności energetycznej. Jak daleko mamy jeszcze do granic opłacalności, których przekroczenie wypchnie te branże za granice Unii Europejskiej? Czy może im pomóc rynek energii, rynek mocy? O tych problemach będziemy dyskutowali w drugim dniu zbliżającego się Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak wiele miejsc pracy UE chce poświęcić dla ochrony klimatu?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!