PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jak ochronić polską chemię przed groźnymi, unijnymi regulacjami?

Autor: WNP.PL (Rozmawiał: Dariusz Malinowski)
14-05-2017 14:12
Jak ochronić polską chemię przed groźnymi, unijnymi regulacjami?

Michał Karwacki

Fot. mat. pras.

W Brukseli trwają prace nad zmianami, które mogą istotnie wpłynąć na sytuację polskich producentów chemii. W szczególności przygotowywane są regulacje dotyczące limitów zawartości niepożądanych substancji w nawozach - mówi portalowi wnp.pl Michał Karwacki, partner Squire Patton Boggs Święcki Krześniak sp.k.

Zmiany regulacyjne w Unii Europejskiej, wprowadzane z inicjatywy zachodnioeuropejskich pomysłodawców, mają uczynić z unijnych przedsiębiorców chemicznych światowych liderów w zakresie innowacji produkcyjnej oraz ochrony środowiska…

- Sama koncepcja jest chwalebna, jednakże częste zmiany regulacyjne niosą ze sobą też istotne zagrożenia. Podstawowe ryzyko to zwiększenie kosztów działalności podmiotów gospodarczych. Wzrosły one już znacząco w rezultacie wprowadzenia pakietu REACH (Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals), który obliguje europejskie przedsiębiorstwa do przestrzegania rygorystycznych przepisów dotyczących rejestracji, nadzoru oraz oceny bezpieczeństwa wytwarzanych substancji. W wyniku  wprowadzonych w 2007 roku unijnych obostrzeń prawa, firmy musiały  dostosować się do nowych standardów produkcyjnych, co  wpłynęło na wzrost kosztów operacyjnych wśród producentów z państw członkowskich.

Nasz przemysł chemiczny, jako wysokoemisyjny, jest również wyjątkowo wrażliwy na unijne obostrzenia polityki klimatycznej np. w zakresie dekarbonizacji. Wysokie tempo zmian w obszarze ochrony środowiska prowadzi do narastających obciążeń regulacyjnych i w konsekwencji, do stałego wzrostu kosztów operacyjnych?


- Zakładane wygórowane wskaźniki redukcji emisji gazów cieplarnianych to poważne ryzyko permanentnego zmniejszenia konkurencyjności europejskiej branży w dłuższym okresie. W rezultacie pozycja polskich przedsiębiorstw chemicznych w walce o udział w rynku będzie znacznie trudniejsza niż producentów nieobciążonych skutkami takich regulacji, bądź korzystających z tańszych źródeł energii, jak w przypadku amerykańskich firm chemicznych mających dostęp do gazu łupkowego.

Co z nawozami?


- Przykładem obecnie prowadzonych w Brukseli prac, które uderzą w interesy rodzimych firm chemicznych, jest projekt dyrektywy Komisji Europejskiej proponujący nowe limity zawartości niepożądanych substancji w nawozach. Unijna propozycja wprowadza rygorystyczne limity obecności kadmu w nawozach. Dostosowanie się do tych wymagań niewątpliwie przysporzy problemów polskiemu przemysłowi nawozów.

Czytaj także: Kadmowa pułapka na polską chemię

Coraz głośniej mówi się o tzw. Gospodarce Obiegu Zamkniętego. O co w tym chodzi?


 • Warszawa, 5 grudnia 2017

 • Strategia ciepłownictwa #PGE. Jakie aktywa zostaną poza PGE Energia Ciepła? bit.ly/2Bs5X3n
  wnp.pl
 • Nierówności płacowe jeszcze nigdy nie rosły tak szybko bit.ly/2BrhoIH
  wnp.pl
 • Ubezpieczyciele wypłacają w Polsce coraz więcej pieniędzy bit.ly/2yB9mHL
  wnp.pl
 • Masz diesla, powinieneś się obawiać? @MR_GOV_PL zabiera głos bit.ly/2oeRFxE
  wnp.pl
 • Polski bank wyda miliony na nowoczesne rozwiązanie bit.ly/2ob6l0V
  wnp.pl

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP