Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jak Nafta Polska najpierw zabierała ZAK-owi pieniądze, a póżniej pomogła ustabilizować finanse spółki

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
10-12-2009 13:00
Jak Nafta Polska najpierw zabierała ZAK-owi pieniądze, a póżniej pomogła ustabilizować finanse spółki

Zakłady azotowe ZAK w Kędzierzynie wpłaciła do kasy Nafty Polskiej większą część drugiej raty dywidendy. By jednak nie pogarszać i tak słabych finansów spółki Nafta rozłożyła spłatę pozostałej częśći dywidendy (około 15 mln zł) na pięć rat.

Ubiegły rok był dla spółki z Kędzierzyna bardzo udany. Dzięki koniunkturze nawozowej i na alkohole oxo (przez trzy kwartały) spółka wypracowała zysk w wysokości około 100 mln zł.
Jednak późniejszy kryzys gospodarczy dał się całej branży chemicznej mocno we znaki. Ten rok dla prawie wszystkich zakładów chemicznych w kraju jest zły. Nic dziwnego, że ponoszą one straty.

Pomimo tego prawie wszystkie musiały wypłacić skarbowi wysoką dywidendę. Było to spowodowane rosnąca dziurą budżetową. Pół biedy w przypadku gdy firma nie ma np. ambitnego programu inwestycyjnego.

Tyle, że ZAK akurat go ma. Chodzi o wybudowanie nowej instalacji do produkcji kwasu azotowego i nowego zespołu do uzdatniania wody. W sumie inwestycje te oraz kilka mniejszych pochłonie 400 mln zł. Bez nich ZAK właściwie można zamknąć, bo nie spełni wymogów związanych z ochroną środowiska.

Pomimo dużych nakładów inwestycyjnych ZAK musiał wypłacić 78 mln zł dywidendy ( w dwóch ratach druga płatna do 7 grudnia). Sytuacji tej bacznie przyglądały się banki kredytujące inwestycje. Gdy okazało się, że wyniki spółki pogorszyły się, a dodatkowo została wydrenowana z gotówki prawie natychmiast postanowiły przeanalizować umowę kredytową.

W pewnym momencie zagrożone było nawet finansowanie. By polepszyć sytuacje finansową ZAK był zmuszony poszukać gotówki. I tu pomocna okazała się Nafta Polska, która udzieliła kredytu w wysokości 15 mln zł. W praktyce jest to odroczenie spłaty połowy drugiej raty dywidendy dla Nafty, a użycie formuły kredytu ma zapobiec ewentualnym pytaniom, czy nie jest to pomoc państwa. Pieniądze te (czyli brakującą część dywidendy) ZAK - ma spłacić w pięciu ratach.

Specjaliści już wcześniej alarmowali, że wydrenowanie mającej kosztowne inwestycje spółki z pieniędzy jest fatalnym rozwiązaniem. Tak stało się w przypadku ZAK. Teraz kędzierzyńska spółka ma lepszy standing finansowy, tyle że od pomocy z Nafty będzie musiała zapłacić odsetki.

Warto także dodać, że z drugiej strony ZAK był tą państwową spółką chemiczną, która w ostatniej dekadzie wpłaciła do skarbu państwa (poprzez Naftę) najmniejsze dywidendy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP