Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

J. Wiśniewski, KIG: to była ostatnia szansa na fuzję azotów

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
21-01-2013 09:30
J. Wiśniewski, KIG: to była ostatnia szansa na fuzję azotów
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

- Fuzja Tarnowa z Puławami następuje właściwie w ostatniej chwili, bo prognozy cenowe na masowe chemikalia oraz spodziewany lawinowy wzrost taniego importu rosyjskich nawozów po zniesieniu ceł do UE znacznie pogorszą wyniki łączących się firm - mówi portalowi wnp.pl Janusz Wiśniewski, wiceprezes, Krajowej Izby Gospodarczej, ekspert branży chemicznej.

- Ta integracja powinna przynieść interesujące efekty w zwiększeniu przychodów, obniżeniu kosztów działalności operacyjnej i optymalizacji nakładów inwestycyjnych oraz remontowych. Wzmocni też pozycję zakupową Grupy Azoty szczególnie dla gazu ziemnego, którego kontraktacja będzie niezwykle istotna dla rozwoju polskiego sektora chemicznego - podkreśla nasz rozmówca.
Jego zdaniem: tradycyjnie największym zagrożeniem pozostaje brak zaangażowania managerów i pracowników w scalenia obu podmiotów i ambicjonalne rozgrywki związkowców o przywództwo w reprezentowaniu strony społecznej. Tymczasem nowy konglomerat , nazywany już za granicą „polskim gigantem”, musi szybko wyrównać poziom techniki między swoimi instalacjami i uzupełnić luki technologiczne (poprzez np. transfery technologii Cyclopol Bis i saletrosiarczanu z Tarnowa do Puław) a także podnieść poziom własności intelektualnej w Policach i Kędzierzynie - zaznacza Wiśniewski.

Jak podkreśla: szczególne wyzwania czekają w zakresie poprawy wskaźników zużycia surowców energetycznych oraz poszukiwania produktów wysokomarżowych.

- Nie należy zapominać, że na świecie możemy dziś znaleźć w pojedynczych lokalizacjach linie produkcyjne kilkakrotnie większe niż łączne zdolności produkcyjne integrujacych się firm. Z kolei w samych tylko Chinach w ubiegłym roku powstały nowe fabryki zdolne wyprodukować 200 000 t/rok kaprolaktamu i ponad 7 mln t/rok mocznika a więc sztandarowych produktów Grupy Azoty - mówi wiceprezes KIG.

- Kolejnym wyzwaniem będzie sprawne zarządzanie zmianą przez właściwie dobranych managerów oraz wypracowanie wspólnych programów inwestycyjnych , które pozwolą na wykorzystanie istniejących synergii i wytworzenie nowych. Największa szansą będzie jednak optymalizacja kosztów logistyki kolejowej, drogowej i morskiej, która będzie mieć ogromny wpływ na rentowność sprzedaży i zdobycie trwałej pozycji rynkowej za granicą. Tu powołanie jednej struktury organizacyjnej wydaje się koniecznością dla osiągniecia znaczących efektów - uważa ekspert

Reasumując: nowe oblicze polskiej chemii jest też niepowtarzalną szansą na sięgnięcie po zanikającą od lat innowacyjność, nowe technologie, nowe produkty i tworzenie nowych miejsc pracy. Oby stare animozje i przyzwyczajenia a także chore ambicje niektórych środowisk nie zniszczyły szans nowości - dodaje Wiśniewski.

Dariusz Malinowski

Sytuacja branży chemicznej w Polsce, a także najważniejsze zagadnienia dla rynku paliwowop-naftowego będą przedmiotem dyskusji podczas Konferencji Nafta/Chemia, która odbędzie się23 stycznia 2013 r. w Warszawie. Więcej szczegółów tutajSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP