Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

INS w Puławach: jesteśmy ogniwem łączącym naukę z przemysłem

Autor: wnp.pl (Małgorzata Tyszka, PA)
15-10-2015 19:00
INS w Puławach: jesteśmy ogniwem łączącym naukę z przemysłem

Prof. Cezary Możeński, dyrektor Instytutu Nowych Syntez Chemicznych

W ciągu ostatnich siedmiu lat Instytut Nowych Syntez Chemicznych (INS) w Puławach podwoił swoje przychody i zainwestował około 120 mln zł ze środków unijnych, budżetowych i własnych. Obecny rok zapowiada się rekordowo, przychody instytutu mogą przekroczyć 90 mln zł - mówi w rozmowie z wnp.pl prof. Cezary Możeński, dyrektor INS.

Na ile pilotażowa instalacja do badań procesów otrzymywania katalizatorów współstrącanych może być wykorzystywana przez przemysł petrochemiczny?
- Katalizatory to nasza druga, po nawozach, specjalizacja. Mamy pełną bazę badawczą i produkcyjną służącą opracowywaniu formuł katalizatorów dla procesów przemysłowych, głównie dedykowanych wielkiej syntezie chemicznej. Jesteśmy w Europie Środkowo-Wschodniej jedynym ośrodkiem, który na pełną skalę bada katalizatory, produkuje, aplikuje je w przemyśle chemicznym i bada ich pracę w reaktorach przemysłowych. Trwa to już ponad 40 lat.

Pilotowa instalacja pozwoliła nam unowocześnić swój już wysłużony park produkcyjny i badawczy, tak, że dzisiaj jesteśmy w stanie podjąć wyzwania w produkcji każdych katalizatorów. Można bowiem wyprodukować katalizatory wysokotemperaturowe, niskotemperaturowe czy z tlenkiem cynku do odsiarczania - wszystkie wytwarzane są w tym samym ciągu. Produkowane są z różnych surowców, różnie komponowanych. Np. katalizatory do hydrogenizacji siarki, czy redukcji podtlenku azotu są produkowane metodą wytłaczania, czyli w postaci tzw. ekstrudentów. Katalizatory komponowane z różnych mas katalitycznych w końcu trafiają na ten sam ciąg.

Taka uniwersalna baza badawczo-produkcyjna pozwala nam utrzymać pozycję lidera na rynku katalizatorów wielkiej syntezy chemicznej i przeznaczyć je na eksport.

Czy Instytut prowadzi już jakieś rozmowy z zainteresowanymi firmami z tego sektora?

- Tak, bo dzisiaj przy bardzo dużej konkurencji w otwartej Europie, jeżeli nie ma się produktu najwyższej klasy, nie ma co liczyć na jego sprzedaż. Odbiorcami naszych katalizatorów są wszystkie firmy wchodzące w skład Grupy Azoty, także Anwil, ale współpracujemy z niemieckimi, węgierskimi, ukraińskimi i rosyjskimi firmami. Nasze katalizatory trafiają do USA, Kolumbii, Chile, Chorwacji i Bułgarii. Tradycyjnie przemysł produkujący nawozy azotowe jest naszym odbiorcą.

Czy oddawane inwestycje realnie przyczynią się do wzrostu innowacyjności polskiego przemysłu nawozowego i petrochemicznego

- Oczywiście, my jako Instytut przemysłowy Ministra Gospodarki jesteśmy tym ogniwem, które łączy nauki podstawowe, nauki „uczelniane” i „panowskie” z produkcja przemysłową. To u nas dokonuje się oceny wyników badań laboratoryjnych, stworzone są modele i projekty procesowe. To u nas na instalacjach półtechnicznych sprawdzane są ostatecznie i weryfikowane pomysły i wdrożenia oraz aplikacje przemysłowe. To zaplecze, które zbudowaliśmy, pozwoli po pierwsze na zaoferowanie bardzo nowoczesnych rozwiązań.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP