Grupa Azoty zmierza na rynki sąsiadujące z Senegalem

Grupa Azoty zmierza na rynki sąsiadujące z Senegalem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Grupa Azoty, która działa już w Senegalu, chce wejść w ciągu najbliższych lat na rynki sąsiadujące z tym krajem - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Paweł Bielski, dyrektor departamentu korporacyjnego strategii i rozwoju w Grupie Azoty.

- Senegal jest tylko przyczółkiem. Chcemy pójść dalej i nie ograniczamy się wyłącznie do Senegalu. Patrzymy także na kraje ościenne i chcemy tam wejść przede wszystkim z handlem nawozami. Rolnictwo w tamtym obszarze wymaga doinwestowania, także wiedzą. Nie chciałbym wymieniać nazw tych krajów, ale mogę powiedzieć, że nie ograniczamy się tylko do Senegalu – mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Paweł Bielski.

Kiedy Grupa Azoty chciałaby rozpocząć działalność handlową na nowych rynkach afrykańskich?

- Pracujemy nad tym i jest to bardziej kwestia bardziej lat niż miesięcy - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Paweł Bielski.

Inwestorzy chcący wejść na rynki Afryki szukają bezpieczeństwa i stabilizacji, w krajach w których chcą inwestować i z którymi chcą współpracować w sektorach surowcowych. Istotną kwestią jest też partnerska współpraca obu stron i oparcie w lokalnych partnerach.

Paweł Bielski mówi też, że ze względu na strategię grupy, w której istotne jest zabezpieczenie dostępu do surowców, bardzo istotne jest właśnie bezpieczeństwo kraju, w którym Grupa chciała zainwestować.

- Wybraliśmy Senegal, dlatego że sytuacja polityczna jest pewna. Skierowaliśmy wzrok na Senegal jako kraj bezpieczny i gwarantujący stabilność – mówił Paweł Bielski i podkreśla, że dla Grupy owocna stała się współpraca z lokalnymi partnerami.

- Kupiliśmy lokalna firmę posiadającą licencję wydobywczą i eksploatacyjną, więc obyło się bez problemu, jeśli chodzi o pozyskanie licencji, ministerstwo Senegalu zachowywało się jak partner. Teraz 80-90 proc. współpracy opiera się na firmach lokalnych – dodaje.

Grupa Azoty w sierpniu 2013 roku podpisała umowę kupna 55 proc. akcji African Investment Group za 28,9 mln dolarów, dzięki czemu uzyskała dostęp do złóż surowców w Senegalu. Spółka ta ma bowiem koncesję na dostęp do złóż piasków ilmenitowych Sud Saint Louis oraz pozwolenie na wydobycie złóż fosforanów wapnia w rejonie Lam Lam oraz Kebemer.

- Jesteśmy obecni w części eksploatacyjnej. Mamy jedną kopalnię, a budujemy i chcemy uruchomić drugą i jeszcze poszukujemy surowca, jakim jest ilmenit. Mamy też uruchomione działania analityczne, a w planach jest wybudowanie części instalacji bezpośrednio na miejscu, żeby nie wozić fosforytów tylko robić to na miejscu – mówi Bielski.

- Budujemy też fabrykę, czyli rozwijamy przemysł i mówimy również o inwestycjach towarzyszących. Współpracujemy z rządem senegalskim i planujemy współpracę w dziedzinie rolnictwa, nawozów. Mamy sprawdzone w Polsce techniki, wypracowane z rolnikami, które wprowadzamy również w Senegalu, żeby podnieść lokalną produkcję rolną - dodaje.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!