Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Grupa Azoty z niewielką poprawą wyników

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
24-08-2017 07:53 |  aktualizacja: 24-08-2017 07:58
Grupa Azoty z niewielką poprawą wyników

Filarem wzrostu wyników Grupy Azoty wciąż pozostawały tworzywa, które wraz z obszarem pigmentów zrekompensowały w całości tendencje w segmentach opartych na gazie.

fot. mat. pras.

W pierwszym półroczu największa polska firma chemiczna - Grupa Azoty - zanotowała niewielką poprawę wyników finansowych. Byłyby on lepsze, gdyby nie odpisy na części majątku.

Spółka w pierwszej połowie roku osiągnęła przychody na poziomie 4,87 mld zł. To wzrost o 5 proc. rok do roku. Wynik EBITDA sięgnął w omawianym okresie nieco ponad 714 mln zł, oznacza to wzrost rok do roku o prawie 3 proc. W pierwszych sześciu miesiącach obecnego roku spółka zarobiła „na czysto” 378 mln zł, co w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku oznacza wzrost o 7 proc.
- W samym drugim kwartale br. przychody w skali Grupy były wyższe o 23 mln zł niż w analogicznym okresie roku ubiegłego i wyniosły 2,18 mld zł przy znaczącym wzroście wyniku EBITDA o 84 mln zł i wynoszącym 261 mln zł (zmiana o 47 proc.) oraz zyskiem netto w wysokości 122 mln zł, co oznacza wzrost o 74 mln zł rok do roku – wyjaśnia Paweł Łapiński, wiceprezes ds. finansowych w Grupie Azoty.

Co stało za poprawą wyników?


Jak tłumaczy spółka: filarem wzrostu wyników wciąż pozostawały tworzywa, które wraz z obszarem pigmentów zrekompensowały w całości tendencje w segmentach opartych na gazie.

– Obserwowane już kolejny kwartał przetasowania na globalnym rynku tworzyw sztucznych, w szczególności zmiany legislacyjne w Chinach, zredukowały nadpodaż na rynku, a dobra koniunktura w sektorze motoryzacyjnym i włókienniczym pozwala mieć nadzieję na kontynuację trendu dla segmentu tworzyw – wyjaśnia wiceprezes Łapiński.

- Z dużą satysfakcją odnotowaliśmy rekordowy wzrost w tym segmencie wyniku EBITDA o 146 mln zł w relacji do I półrocza 2016 roku, kiedy to wynik na działalności operacyjnej EBITDA wynosił -25 mln zł. Za powód do zadowolenia poczytujemy sobie również wypracowanie w I półroczu 2017 marży EBITDA na poziomie 16 proc., wobec zeszłorocznych wartości ujemnych na poziomie -4 proc. Wartym odnotowania jest także fakt, iż poziom skonsolidowanego wyniku EBITDA byłby wyższy o blisko 24 mln zł, gdyby nie odpisy majątku w Grupie Azoty Puławy i jej spółce zależnej w Chorzowie – uzupełnia menedżer.

Jak wyglądała sytuacja spółki w poszczególnych segmentach?


Segment nawowy (oparty na gazie) w całym okresie 6 miesięcy wykazały spadek wyniku EBITDA o ok 104 mln zł (notując poziom za I półrocze 2017 rok w wysokości 385 mln zł)  głównie z uwagi na wyższe o ponad 20 proc. ceny gazu oraz spadkowe tendencje cen sprzedaży w segmencie nawozów wieloskładnikowych (zwłaszcza dla produktów NPK). Całościowo zrealizowana marża EBITDA w segmencie spadła do poziomu 14 proc. z 18 proc. w 2016 r.

NA GIEŁDZIE

Grupa Azoty SA [ATT]

kurs:

62.50 PLN -0.50 (-0.79%)

Notowania | Analiza technicznaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 202 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

720 471 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 936 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP