Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Grupa Azoty w prestiżowym indeksie

Autor: wnp.pl (DM)
05-03-2015 11:08
Grupa Azoty w prestiżowym indeksie
fot. Fotolia

W efekcie półrocznego przeglądu indeksów FTSE w dniu 4 marca 2015 roku Grupa Azoty SA została zakwalifikowana do prestiżowego indeksu FTSE Emerging Markets. Papiery Grupy będą notowane w tym indeksie począwszy od 23 marca 2015.

- Włączenie walorów Grupy Azoty do indeksu FTSE Emerging Markets jest potwierdzeniem konsekwentnej realizacji strategii w obszarze ekspansji międzynarodowej. To awans osiągnięty dzięki naszym dokonaniom na rynkach nawozowo-chemicznych i wyraz globalnych ambicji Grupy - powiedział Paweł Jarczewski, prezes zarządu Grupy Azoty.
FTSE Emerging Index jest częścią FTSE Global Equity Index Series (GEIS), który zrzesza duże i średniej kapitalizacji spółki z zaawansowanych i wschodzących rynków. Indeks FTSE Emerging daje inwestorom kompleksową pomoc w pomiarze wydajności najbardziej płynnych spółek na rynkach wschodzących, dysponuje 911 firmami z całego świata, w tym 30 z Europy Środkowo-Wschodniej. Łączna kapitalizacja rynkowa netto indeksu wynosi około 3400 mld USD. Indeksy FTSE notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Londynie.

- Włączenie spółki do międzynarodowych indeksów FTSE jednoznacznie pozytywnie wpływa na notowania, obroty i rozpoznawalność spółki za granicą. Szacujemy, że około 80mld USD aktywów w funduszach ETF jest powiązane z indeksami FTSE, do których wejdzie Grupa Azoty. Zmiany będą miały miejsce po sesji w dniu 20 marca 2015 i oczekujemy ok. 70mln PLN popytu na akcje spółki tego dnia na zamknięciu. Wejście spółki do indeksów FTSE było przez nas oczekiwane, co mogło się przyczynić do wzrostu kursu akcji w ostatnich tygodniach – komentuje Maciej Marcinowski, analityk Domu Maklerskiego Trigon.

Przyjęta strategia Grupy Azoty zakłada dalsze zwiększanie skali działania i wartości w oparciu trzy filary: rozwój organiczny, fuzje i przejęcia oraz realizację programu doskonałości operacyjnej. Wciągu najbliższych pięciu lat w Grupa Azoty na realizację 68 zadań inwestycyjnych we wszystkich obszarach działalności przeznaczy 7 mld zł. Realizacja programu inwestycyjnego doprowadzi Grupę Azoty do wejścia w nowe obszary aktywności, poszerzenia portfolio produktów we wszystkich segmentach biznesu, wzrostu zdolności produkcyjnych, poprawy efektywności, jak również wzmocnienia bazy dystrybucyjnej.

Grupa Azoty planuje również aktywność na rynku M&A. W wyniku przeprowadzonych analiz wytypowane zostały podmioty, których przejęciem Spółka jest zainteresowana. Działania te zdecydowanie zwiększą wartość Grupy Azoty i pozwolą osiągnąć zakładane w strategii wskaźniki finansowe.

Grupa Azoty SA notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych od 2008 roku, w roku 2013 została włączona do nowego indeksu WIG30. Od 2009 roku spółka wchodzi w skład RESPECT Index, pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej indeksu firm przestrzegających zasad odpowiedzialnego biznesu, a od roku 2013 – indeksu MSCI Emerging Markets.

NA GIEŁDZIE

Grupa Azoty SA [ATT]

kurs:

70.41 PLN -0.99 (-1.39%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP