PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Grupa Azoty umacnia się na polskim rynku nawozowym

Autor: PAP
16-07-2014 12:07

Szereg kontraktów na sprzedaż nawozów, na terenie kraju zawarła w kilku ostatnich dniach Grupa Azoty. Umowy te wzmacniają pozycję naszego potentata i co ważne są kluczowe dla dalszego rozwoju firmy.

Dlaczego? Bo to obecnie produkcja nawozów w największym stopniu napędza wyniki firmy. Trudno wyobrazić sobie dodatni wynik finansowy Grupy Azoty, bez segmentu nawozowego.
Jak mówi prezes potentata Paweł Jarczewski: naszymi atutami są potężne zdolności produkcyjne, szeroka paleta produktów i usytuowanie na trzecim co do wielkości rynku rolnym w Unii Europejskiej .

Jednak kontraktowanie dostaw to coś więcej chodzi także o to aby zaklepać sobie sprzedaż. Nie da się bowiem ukryć, że Grupa Azoty musi mierzyć się z bardzo silną konkurencją. Nawozy w Polsce sprzedają, lub chcą sprzedawać praktycznie wszyscy wielcy europejscy producenci.

To pochodna tego o czym mówi prezes Jarczewski. Tylko we Francji i Niemczech uprawiany jest w UE większy areał ziemi. Nic więc dziwnego, że Azoty podpisują liczne umowy i to zwykle aż na pięć lat.

Można także stwierdzić, że firma postępuje zgodnie z zasadą, że najlepsza obrona jest atak. Grupa musi się przygotować na ewentualny napływ do UE, a w szczególności do Polski nawozów rosyjskich. Dzięki specjalnym cenom gazu jakie obowiązują w Rosji, mogą one być sprzedawane po bardzo atrakcyjnej cenie. Wydaje się co prawda , że Unia może przedłużyć cła na rosyjską saletrę, ale lepiej być przygotowanym na ewentualną niespodziankę.

Umowy mają także jeszcze jedno duże znaczenie. Chodzi o rozwój firmy. Zagwarantowanie sobie sprzedaży oznacza bowiem, że spółka praktycznie pewna jest przychodów , a to przekłada się na możliwość planowania wydatków, w tym na tak kluczowe jak badania i rozwój.

- Nasza filozofia funkcjonowania na rynku nawozowym zakłada nie tylko produkcję i sprzedaż produktów ale wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań rolnictwa precyzyjnego. Dlatego też w ostatnich latach rozpoczęliśmy program inwestycyjny, który już owocuje produkcją nowoczesnych, specjalistycznych formuł nawozowych zgodnych z oczekiwaniami naszych klientów - dodaje prezes Jarczewski.

Nie byłoby to możliwe bez zadbania o liczne kontrakty.
Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Warszawa, 5 grudnia 2017

 • Strategia ciepłownictwa #PGE. Jakie aktywa zostaną poza PGE Energia Ciepła? bit.ly/2Bs5X3n
  wnp.pl
 • Nierówności płacowe jeszcze nigdy nie rosły tak szybko bit.ly/2BrhoIH
  wnp.pl
 • Ubezpieczyciele wypłacają w Polsce coraz więcej pieniędzy bit.ly/2yB9mHL
  wnp.pl
 • Masz diesla, powinieneś się obawiać? @MR_GOV_PL zabiera głos bit.ly/2oeRFxE
  wnp.pl
 • Polski bank wyda miliony na nowoczesne rozwiązanie bit.ly/2ob6l0V
  wnp.pl

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP