PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Grupa Azoty przeznacza najwięcej pieniędzy na załogi

Autor: WNP.PL (Dariusz Malinowski)
01-06-2015 12:02
Grupa Azoty przeznacza najwięcej pieniędzy na załogi

Dla porównania w Jastrzębskiej Spółce Węglowej w strukturze kosztów rodzajowych największy udział świadczenie na rzecz pracowników był kilkakrotnie większy - np. w 2012 roku wyniósł 43,3 proc!

Fot. Fotolia

Jednym z najistotniejszych czynników decydujących o wynikach finansowych firm jest struktura kosztów rodzajowych, a w nich koszty pracy. Jak to wgląda w branży chemicznej? W czołowych polskich firmach chemicznych udział kosztów pracy jest najwyższy w Grupie Azoty.

W ubiegłym roku udział kosztów pracy w Grupie Azoty sięgnął niemal 13 proc. Spośród czołowych spółkach chemicznych notowanych na giełdzie to najwięcej. Na drugim miejscu jak pokazują dane BDM był Ciech. Tam udział kosztów pracy sięgnął nieco ponad 12 proc. Równe 12 proc. wyniósł we wchodzących w skład Grupy Azoty zakładach w Puławach. A niemal 12 proc. (dokładnie ponad 11,5 proc.) w innych zakładach z Grupy Azoty - Policach.
Na drugim biegunie w branży były Synthos i PCC Rokita. W tej pierwszej firmie udział kosztów pracy w ubiegłorocznej strukturze kosztów rodzajowych to niespełna 4,5 proc. To ponad dwa razy mniej od drugiej pod tym względem spółki PCC Rokita. Tam udział kosztów pracy w ubiegłorocznej strukturze kosztów rodzajowych to nieco ponad dziewięć procent.

Czy to oznacza, że automatycznie załoga Grupy Azoty może cieszyć się najwyższymi pensjami? Nie, bo definicja kosztów pracy jest znacznie szersza. W ich skład wchodzą bowiem: płace i jej opodatkowanie, nagrody i odszkodowania, składkę ubezpieczeniowa, podróże służbowe, dojazdy do pracy, bezpieczeństwo i higiena pracy, doskonalenie personelu, rekrutacja i selekcja kandydatów do zatrudnienia, działalność socjalno-bytowa.

To w znacznej części tłumaczy na przykład różnice w Grupie Azoty. To centrala w Tarnowie przeznacza np. ze względów handlowych największe pieniądze na podróże służbowe, to tam także należy pamiętać znajduje się zarząd spółki, co oznacza najwyższe płace. Generalnie jednak w poszczególnych spółkach Grupy Azoty udział kosztów pracy w ubiegłorocznej strukturze kosztów rodzajowych jest bardzo podobny.

A co z Synthosem? Spółka ma opinię najsilniej zrestrukturyzowanej, gdzie najbardziej pilnuje się kosztów. Być może to skutek tego, że firma na giełdzie zadebiutowała już ponad dekadę temu.

Jak na poszczególne liczby patrzą analitycy? Z ich punktu widzenia niskie koszty pracy to zysk dla firmy, choć zarazem nie należy przekraczać z tym pewnej granicy. Może się bowiem okazać, że pracownicy (zwłaszcza ci najlepsi) poszukają lepiej płatnej pracy, czyli skutek cięcia kosztów pracy może być wręcz odwrotni. Wydaje się więc, że w tej sferze potrzebny jest tzw. złoty środek - załoga powinna się czuć dobrze wynagradzana, a z drugiej strony tak jak na przykład w górnictwie koszty pracy nie powinny zarzynać zakładu. Dla porównania w Jastrzębskiej Spółce Węglowej w strukturze kosztów rodzajowych największy udział świadczenie na rzecz pracowników był kilkakrotnie większy - np. w 2012 roku wyniósł 43,3 proc!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP