Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Grupa Azoty na plusie mimo trudnego otoczenia rynkowego

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
13-11-2014 09:24
Grupa Azoty na plusie mimo trudnego otoczenia rynkowego
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

To nie był łatwy kwartał dla branży chemicznej. Jednak drugi co do wielkości producent nawozów w Europie poradził sobie w nim całkiem nieźle. Firma zakończyła trzeci kwartał 2014 r. pozytywnym wynikiem na działalności operacyjnej i miała zysk netto.

EBIT firmy wyniósł 2 mln zł (-9 mln zł rok do roku), a zysk netto 9 mln zł (wobec 0,2 mln zł rok do roku) przy zrealizowanych przychodach ze sprzedaży na poziomie blisko 2,3 mld zł (przy 2,2 mld zł rok do roku).
Zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) za omawiany okres utrzymany został na poziomie zbliżonym do poprzedniego roku i wyniósł 127 mln zł (wobec 111 w roku ubiegłym). Narastająco za trzy kwartały 2014 r. Grupa Azoty zrealizowała przychody na poziomie 7,3 mld zł r. (wobec blisko 7,5 mld zł rok do roku). Po raz kolejny zrealizowane wyniki finansowe są lepsze od zakładanych oczekiwań rynków kapitałowych.

- Zauważamy nieznaczny spadek rentowności EBITDA w segmencie nawozów (z 7 do 6 proc.) głównie wskutek trendu spadkowego cen sprzedaży kluczowych produktów nawozowych. Na rynku dała się zauważyć korekta cen nawozów azotowych średnio około 8-9 proc. rok do roku. W przypadku siarczanu amonu jego nadpodaż na rynku światowym wpłynęła w sposób wyraźny na kształt cen które uległy obniżeniu o blisko 20 proc rok do roku. W zakresie nawozów wieloskładnikowych zaobserwowaliśmy podobny spadkowy trend cen które uległy obniżeniu o średnio 13 proc. rok do roku głównie wskutek spadków notowań nawozów NPK na rynkach światowych. Dodatkowo na tą sytuację miał wpływ planowany remont linii amoniaku w Policach (co skutkowało mniejszą produkcją tego półproduktu za analizowany kwartał) - komentuje wynik segmentu nawozowego Andrzej Skolmowski, wiceprezes Grupy Azoty.

- Pozytywne za to sygnały po stronie surowcowej wsparły wynik EBITDA - głównie w ślad za spadkami cen surowców energetycznych w tym gazu (spadek cen to 15 proc. rok do roku) i węgla (5-6 proc.) oraz energii elektrycznej (10-12 proc.) oraz surowców do produkcji nawozów wieloskładnikowych (fosforyty i sól potasowa spadły średnio aż o 25 proc.) – uzupełnia Andrzej Skolmowski.

Segment Tworzyw zanotował wzrost sprzedaży o blisko 18 mln zł w ujęciu kwartalnym, głównie dzięki efektom niższej bazy wolumenowej. Poziom rentowności EBITDA biznesu uległ poprawie w skutek wspomnianych spadków cen surowców energetycznych oraz dodatkowo znaczącemu obniżeniu cen metanolu; większej produkcji kaprolaktamu (oraz poliamidu) oraz nieznacznym wzrostom cen surowców ropopochodnych.

W przypadku Chemii, wyższy zrealizowany poziom sprzedaży o 81 mln rok do roku, to efekt uwzględnienia wyników za pełny kwartał przejętej kopalni siarki w Grzybowie oraz wyższej sprzedaży wolumenowej mocznika do celów technicznych. Na poziomie rentowności EBITDA segment notuje poprawę wskaźnika (do 3 proc. z poziomu -1 proc. rok do roku), głównie w skutek poprawy po stronie surowcowej oraz lepszej koniunktury cenowej na rynku siarki granulowanej (przeznaczonej na eksport). Ujemnie na poziom wyniku wpłynął postój instalacji wodorowni w Kędzierzynie.

Dariusz MalinowskiSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP