PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Grupa Azoty ma 1,5 mld złotych na inwestycje

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
23-04-2015 16:13
Grupa Azoty ma 1,5 mld złotych na inwestycje

W ramach przyjętej strategii do 2020 r. Grupa Azoty wyselekcjonowała 68 projektów inwestycyjnych, które znajdują się na różnym etapie planowania lub realizacji, na które zamierza przeznaczyć blisko 7 mld zł.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W czwartek 23 kwietnia Grupa Azoty podpisała umowę na kredyt odnawialny z grupą banków. 1,5 mld złotych ma zostać przeznaczone głównie na inwestycje w firmie.

Grupa Azoty podpisała z konsorcjum banków umowę kredytu odnawialnego z przeznaczeniem na finansowanie potrzeb korporacyjnych w tym projektów inwestycyjnych. Dzięki niej Grupa Azoty uzyska 1,5 mld zł, które zamierza przeznaczyć m.in. na realizację programu inwestycyjnego zapisanego w strategii Grupy Azoty do 2020 r.
To pierwszy krok programu finansowania nowych inwestycji, a Grupa Azoty finalizuje kolejne rozmowy na temat finansowania całego pakietu projektów. Umowa została zawarta z bankami PKO Bank Polski S.A., Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Zachodni WBK S.A., ING Bank Śląski S.A. 

Umowa kredytu odnawialnego stanowi część pakietu finansowania długoterminowego w łącznej kwocie 2,2 mld zł. Grupa Azoty jest w trakcie finalizacji negocjacji dokumentacji kredytowej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym dla udzielenia kredytu terminowego w kwocie 550 mln zł oraz z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju kredytu w kwocie 150 mln zł, które zostaną udzielone na okres 10 lat.

- Dzięki współpracy z polskim sektorem bankowym będziemy mogli wznieść polską chemię na jeszcze wyższy poziom technologiczny. Zgodnie ze Strategią, którą przyjęliśmy do 2020 r. skupiamy się na dalszym rozwoju organicznym Grupy Azoty oraz na fuzjach i przejęciach - powiedział Paweł Jarczewski, prezes zarządu Grupy Azoty.

- Kredyt udzielony Grupie Azoty przez konsorcjum banków z PKO Bankiem Polskim jako agentem kredytu, jest modelowym przykładem współpracy. Zarówno siła kapitałowa banku, jak i doświadczenie zespołu przygotowującego tę transakcję, pozwoliły nam z sukcesem uczestniczyć w tym procesie - podkreślił Jakub Papierski, wiceprezes PKO Banku Polskiego.

W ramach przyjętej strategii do 2020 r. Grupa Azoty wyselekcjonowała 68 projektów inwestycyjnych, które znajdują się na różnym etapie planowania lub realizacji, na które zamierza przeznaczyć blisko 7 mld zł.

- Do roku 2020 planujemy przeznaczyć blisko 7 mld zł na cele przewidziane w Strategii Grupy Azoty. Wsparcie sektora bankowego jest kluczowe dla realizacji blisko 70 projektów. Dzięki zaangażowaniu tych środków, możemy wzmocnić pozycję konkurencyjną Grupy Azoty na światowych rynkach. Zakładamy, że przełoży się to na wzrost zysków Grupy Azoty, a tym samym naszych akcjonariuszy - powiedział Andrzej Skolmowski, wiceprezes zarządu Grupy Azoty.

Grupa Azoty zakończyła rok 2014 przychodami ze sprzedaży na poziomie blisko 9.9 mld zł przy skonsolidowanym zysku netto na poziomie 265 mln zł.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP