Grad liczy na rychły finał prywatyzacji pierwszej grupy chemicznej

Grad liczy na rychły finał prywatyzacji pierwszej grupy chemicznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Minister skarbu państwa Aleksander Grad liczy, że proces prywatyzacji tzw. pierwszej grupy chemicznej zakończy się w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

"Jeżeli oferty, które zostały złożone i kolejny etap negocjacji zakończą się sukcesem, to w pierwszych miesiącach przyszłego roku powinniśmy proces finalizować, o ile oczywiście te oferty będą dla nas korzystne" - powiedział PAP Grad w poniedziałek.

Dodał, że obecnie oczekuje na oficjalną informację z Nafty Polskiej, do której wpłynęły oferty inwestorów zainteresowanych prywatyzacją pierwszej grupy chemicznej. W jej skład wchodzą zakłady azotowe w Tarnowie i Kędzierzynie oraz Ciech.

"Tam te oferty są analizowane i dopiero jak będziemy wiedzieli, które oferty spełniają wszystkie wymogi formalne, wydamy komunikat w tej sprawie" - zaznaczył Grad.

Według niego za wcześnie jeszcze mówić, które z ofert spełniają wymagania formalne i jaka będzie ich ostateczna liczba.

Nafta Polska, która prowadzi proces sprzedaży spółek pierwszej grupy chemicznej w czwartkowym komunikacie podała, że wpłynęły ostateczne oferty na zakup wchodzących w skład pierwszej grupy spółek, ale nie podała żadnych szczegółów, nawet informacji o tym, ile ofert wpłynęło.

Wcześniej do składania ofert wiążących na zakup trzech spółek chemicznych zostało dopuszczonych sześć podmiotów: amerykański fundusz inwestycyjny private equity Bain Capital Ltd; konsorcjum, w skład którego wchodzi brytyjski fundusz inwestycyjny Cinven Ltd oraz międzynarodowa firma doradcza Kolaja & Partners sp. z o.o.; prywatny fundusz NQI (National Qatar Industries Company), specjalizujący się w inwestycjach naftowych, gazowych i petrochemicznych; niemiecka grupa kapitałowa PCC SE; litewska firma UAB Achema Group oraz grupa kapitałowa I Fundusz Mistral SA.

Preferowanym przez Skarb Państwa wariantem jest sprzedaż wszystkich tych trzech spółek jednemu inwestorowi. Resort skarbu nie wyklucza jednak możliwości sprzedania tych firm oddzielnie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!