Giełda jedynym sposobem na prywatyzację polskiej chemii?

Giełda jedynym sposobem na prywatyzację polskiej chemii?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeśli kolejna próba sprzedaży spółek chemicznych, jaką podejmie wkrótce Ministerstwo Skarbu Państwa, nie powiedzie się, prywatyzację sektora trzeba będzie odłożyć na parę lat. O przyczynach niepowodzenia procesu prywatyzacji spółek chemicznych pisze "Parkiet".

Jednym z głównych mankamentów dotychczasowych prób prywatyzacji spółek chemicznych na które zwraca uwagę dziennik, było wolne tempo, które powodowało, że za każdym razem, gdy tylko przychodziło do ostatecznych rozstrzygnięć, sytuacja gospodarcza była już zupełnie inna niż w momencie, gdy rozpoczynano prywatyzację.

Przykładem jest odrzucenie przez Skarb Państwa ofert zakupu Zakładów Azotowych Puławy i Zakładów Chemicznych Police, gdy koniunktury w branży chemicznej się poprawiła i oferty cenowe, które zostały złożone jesienią 2010 r., przestały odzwierciedlać wartość rynkową zakładów. Jak przypomina "Parkiet", dokładnie odwrotna sytuacja miała miejsce wiosną 2010 r., kiedy MSP odstąpiło od sprzedaży Azotów Tarnów, Ciechu i ZAK (d. Zakłady Azotowe Kędzierzyn). Wpływ na tamtą decyzję miało m.in. pogorszenie się sytuacji w sektorze chemii i w samych firmach.

Teraz, jak zapowiada w dzienniku Adam Leszkiewicz, wiceminister skarbu, resort ma jeszcze raz spróbować sprywatyzować spółki chemiczne. "Parkiet" wskazuje, że obecnie najlepszym rozwiązaniem dla chemicznych spółek, jest ich prywatyzacja poprzez giełdę. Instrument ten daje możliwość transparentnego ustalania ceny, a jednocześnie szybkiego przeprowadzania transakcji. Ponadto wszystkie przeznaczone do prywatyzacji firmy chemiczne są notowane na GPW (akcje ZAK nie znajdują się co prawda w obrocie, ale spółka jest już kontrolowana przez giełdowe Azoty Tarnów).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Giełda jedynym sposobem na prywatyzację polskiej chemii?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!