XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Firmy chemiczne dążą do fuzji

Firmy chemiczne dążą do fuzji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Strategię dla branży poznamy we wrześniu. Najkorzystniejsza będzie sprzedaż spółek przed ich konsolidacją – twierdzą eksperci. Same firmy jednak chcą innego scenariusza.

– Mamy kilka opcji. Jedną z nich jest sprzedaż spółek w przetargu. Nie wiadomo więc jeszcze, czy i na ile dojdzie do konsolidacji wewnątrz branży przed prywatyzacją – mówi „Rzeczpospolitej” Wiesław Skwarko, wiceprezes Nafty Polskiej, która odpowiada za przygotowanie strategii dla spółek wielkiej syntezy chemicznej.

Sprzedaż oddzielnych spółek to opcja, którą jako najkorzystniejszą wskazała firma Roland Berger Strategy – wynika z analizy, do której dotarła „Rz”. Została ona przygotowana na zlecenie Nafty Polskiej.– To prawda, uważamy tę możliwość na najkorzystniejszą. Doprowadzi do szybszej prywatyzacji spółek chemicznych. A nie należy z tym zwlekać. Mają one obecnie jedne z najlepszych wyników w historii. Zawdzięczają to dobrej koniunkturze na chemikalia, zwłaszcza nawozy, ale ta weszła już w fazę schyłkową – mówi Grzegorz Cioch z Roland Berger Strategy.

Kto jednak miałby kupić spółki? – Duzi inwestorzy branżowi z Europy Zachodniej raczej nie będą zainteresowani. Można liczyć na instytucje finansowe albo spółki z innych części świata, np. hinduskie – zaznacza Cioch.

Do rozmów z zagranicznymi inwestorami przyznaje się Kędzierzyn. – Jest zainteresowanie naszą spółką ze strony branżowego inwestora z Europy oraz zagranicznej instytucji finansowej. Z naszych informacji wynika, że rozmawiali też z naszym właścicielem – mówi Krzysztof Jałosiński, prezes Kędzierzyna.

Mimo iż strategia dla chemii została przygotowana w kwietniu, to Ministerstwo Skarbu upubliczni ją 10 września. – Trwają konsultacje z firmami, które mogą spowodować, że któryś ze scenariuszy stanie się bardziej prawdopodobny, w zależności od strategii samych spółek – dodaje Skwarko.

Te zaś myślą o konsolidacji. Wiadomo, że duży apetyt na przejęcia spółek nawozowych ma Ciech. Ale i Tarnów, i Kędzierzyn przyznają, że z Ciechem byłoby im po drodze. Dużo bardziej niż z PGNiG, które też zainwestowało w Tarnów i szykuje się do kupna pakietu Kędzierzyna.

– Rozmowy z Ciechem są najbardziej zaawansowane. Dobrze by było, żeby doszło do konsolidacji. Polskie zakłady są małe na tle europejskich i może być im trudno przetrwać dekoniunkturę – ocenia prezes Tarnowa Jerzy Marciniak.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Firmy chemiczne dążą do fuzji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!