Europa potrzebuje przełomu. Wnioski VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Europa potrzebuje przełomu. Wnioski VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Więcej wolności w gospodarce i na rynku, więcej odwagi w inwestowaniu, w innowacjach i w ekspansji. Ale także bezpieczeństwo i pogłębianie integracji, by wykorzystać wspólne atuty. To zasadnicze wnioski wypracowane podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który 20-22 kwietnia odbywał się w Katowicach.



Organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego - Grupa PTWP - jak co roku - przedstawił w formie specjalnego wydawnictwa merytoryczny plon wydarzenia. Składa się on z najważniejszych myśli, poglądów, pomysłów sformułowanych podczas największego spotkania biznesowego w Europie Centralnej, by dorobek ponad stu debat i spotkań nie przepadł, lecz by stał się żywym elementem szerszej publicznej debaty o tym, co ważne dla przyszłości wspólnej Europy, dla jej gospodarczego i społecznego rozwoju.

Kongresowe konkluzje nie dają gotowych recept, bo nie taka jest rola otwartych debat. Synteza trzech dni dyskusji niesie jednak przesłanie dla Europy - borykającej się z problemami wewnętrznymi i szukającej nowej formuły rozwojowej w niestabilnym, dynamicznie zmieniającym się świecie.

Nowa pokryzysowa, ale wcale nie łatwiejsza, rzeczywistość każe weryfikować utarte sądy czy euro-złudzenia. Ręka żadnego państwa, ani żaden ruch brukselskiej administracji nie rozwiążą w cudownie prosty sposób problemów gospodarczych, nie wypchną Europy ze stagnacji. Publiczne inwestycje nie napędzą zbyt wolno kręcących się kół europejskiej machiny gospodarczej. Trzeba przekonać inwestorów prywatnych, że Europa to atrakcyjne miejsce do inwestowania.

Takie fundamentalne konstatacje przyniosły już pierwsze debaty Kongresu. Wysocy przedstawiciele unijnej administracji apelowali o to, by przedstawiciele biznesu przekazywali instytucjom unijnym, jak powinny modyfikować i regulować rynek UE, by wspomóc inwestycje. Głos biznesu, inwestorów, praktyków gospodarki jest tak ważny, bo „Bruksela nie zawsze wie, jak jest naprawdę” .

Zbyt niska innowacyjność to wspólny problem całej Europy. Przełomu nie będzie bez usunięcia barier regulacyjnych, bez zachęt podatkowych, bez sprawnego systemu wsparcia w gospodarce tego, co nowatorskie, kreatywne i efektywne.

Europa, wykorzystując swoje tradycyjne atuty, i inwestując w zaufanie i partnerstwo, musi szukać swoich nowych szans poza granicami, na nowych dynamicznych rynkach - m.in. w Afryce i Azji.

W szczególe kongresowe konkluzje odnoszą się do następujących kwestii:

• Inwestycje w Europie. Finanse, regulacje, wzrost
• Energia, klimat, przemysł. Trzy w jednym
• Innowacyjność w gospodarce. Czas działania
• Państwo i gospodarka
• Integracja, spójność, infrastruktura
• Europa w globalnej gospodarce. Ekspansja i współpraca
• Europa - USA. Transatlantyckie nadzieje i obawy
• Młodzi Europejczycy. Niewykorzystana energia



Pobierz publikację w formacie PDF

W Europejskim Kongresie Gospodarczym 2015 w Katowicach wzięli udział prezydent RP, przewodnicząca Komisji Unii Afrykańskiej, czterech komisarzy Unii Europejskiej, europarlamentarzyści, sześciu ministrów rządu RP oraz ponad 30 sekretarzy i podsekretarzy stanu, ministrowie i wiceministrowie zagranicznych rządów oraz blisko 150 prezesów i 50 wiceprezesów największych firm, przedsiębiorstw i instytucji z całego świata. Łącznie liczba uczestników wydarzenia przekroczyła 7,5 tys.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Europa potrzebuje przełomu. Wnioski VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!