Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ekspert: polska chemia musi walczyć z zaniżaniem cen chemikaliów

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
27-05-2016 13:35
Ekspert: polska chemia musi walczyć z zaniżaniem cen chemikaliów
Fot. mat. pras.

Saletra amonowa, kwas szczawiowy, melamina to tylko przykłady produktów z krajów spoza UE obłożonych cłem antydumpingowym z UE. Postępowanie antydumpingowe zainicjowane przez polską spółkę chemiczną może być skuteczną obroną krajowego rynku przed nieuczciwą konkurencją cenową z Chin, Rosji lub innych krajów spoza UE– mówi Michał Karwacki, partner Squire Patton Boggs Święcki Krześniak sp.k.

Jakie są przyczyny zaostrzającej się konkurencji cenowej?

- Poza globalnymi trendami makroekonomicznymi, wpływającymi na korzyść szybko rozwijających się krajów spoza UE, przeregulowanie stanowi poważne zagrożenie dla europejskiego przemysłu chemicznego. Znaczne zwiększenie obciążeń regulacyjnych przyczynia się do wzrostu cen produkcji i sprzedaży produktów chemicznych, narażając przestrzegających prawa i dbających o środowisko przedsiębiorców europejskich na nieuczciwą konkurencję cenową ze strony przedsiębiorców z jurysdykcji o innej wrażliwości ekologicznej i prawnej.
Polscy przedsiębiorcy działający na ściśle regulowanych rynkach ponoszą znaczne koszty dostosowania swojej działalności do wymogów stawianych przez UE. Z uwagi na duże oddziaływanie na środowisko przemysł chemiczny jest branżą ściśle regulowaną. Szczegółowe przepisy dotyczące ochrony środowiska, gospodarki odpadami czy rejestracji obrotu substancjami chemicznymi znacznie zwiększają koszt prowadzenia biznesu w branży chemicznej. Wiele z tych regulacji ma źródło w przepisach prawa europejskiego, m.in. przyjęty w 2007 r. pakiet REACH.

Pakiet REACH jest jednym z najbardziej kompleksowych regulacji jednej branży w całym prawie europejskim. Certyfikaty bezpieczeństwa, monitorowanie substancji czy ocena bezpieczeństwa danej substancji to niektóre z obowiązków nakładanych unijnym prawem.

Jak możemy się bronić?

- Prawo europejskie daje skuteczne narzędzia, dzięki którym można zwalczać nieuczciwą konkurencje cenową stosowaną przez podmioty spoza Unii. 

Procedurę nakładania ceł antydumpingowych prowadzi Komisja Europejska – organ odpowiedzialny za prowadzenie wspólnej polityki handlowej. Komisja może rozpocząć postępowanie w sprawie zwalczania dumpingu z urzędu lub na wniosek. Wniosek składa się na piśmie, do specjalnego Wydziału Antydumpingowego w ramach Komisji Europejskiej. 

Taki wniosek można sporządzić w każdym oficjalnym języku Unii Europejskiej, jednak z uwagi na fakt, iż jednostka anty-dumpingowa pracuje w językach angielskim i francuskim  zalecane jest złożenie wniosku w jednym z tych języków. Musi zawierać dowody na stosowanie dumpingu, przy czym wystarczy samo uprawdopodobnienie stosowania niedozwolonej praktyki, a także precyzyjnie określoną podstawę faktyczną: wskazywać konkretne firmy z państwa spoza Unii, które stosują dumping oraz wskazywać konkretne produkty sprzedawane po zaniżonych cenach.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 016 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP