Ekspert: kraje UE w różnym stopniu skorzystają z TTIP

Ekspert: kraje UE w różnym stopniu skorzystają z TTIP
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niektóre kraje i organizacje przygotowały własne oceny potencjalnych korzyści i zagrożeń negocjowanej umowy Transatlantyckiego partnerstwa w dziedzinie handlu i inwestycji (TTIP). Jedną z nich przedstawiła na początku roku Europejska Rada Spraw Zagranicznych (ECFR).



- Nasza ekspertyza wskazuje na potencjalne ryzyko, że pozytywne skutki układu nie będą jednakowo pozytywne dla obu stron, jak również mogą być różnej skali, w różnych krajach europejskich - uważa Josef Janning, starszy doradca polityczny ECFR.

W analizie Rady rozważano dwa scenariusze. Pierwszy, zakładał wynegocjowanie umowy „pełnej”, zgodnie z planem. Drugi, w ograniczonym zakresie, tylko obejmującym liberalizację handlu.

Czytaj także: G. Kozłowski. MSZ: TTIP stwarza korzyści geopolityczne

W tym drugim przypadku, szczególnie istotna będzie koordynacja procesów regulacyjnych i stopniowego zbliżania, bowiem różne są kultury organizacyjne po obu stronach Atlantyku. Obie strony mają swoje stanowiska np. w sprawie zapewnienia standardów i ochrony zdrowia czy środowiska, lecz różnią się one od siebie i nadal nie wiadomo, jak osiągnąć zbliżenie.

Bagatelizowana jest też sprawa zniesienia ceł, bowiem średni ich poziom nie przekracza 3 proc. Jest to, po pierwsze, istotny poziom dla przemysłów niskomarżowych, jak np. motoryzacyjny. Po drugie, bardziej istotne jest to, że w przypadkach wielu grup towarów poziom ceł jest dużo wyższy, kilkunastoprocentowy. Celem umowy jest więc ich wyeliminowanie.

Efekt będzie duży dla gospodarek krajów unijnych, ale różny. Zyskają te kraje i ci eksporterzy do Stanów Zjednoczonych, które mają więcej towarów oryginalnych i znajdujących popyt za oceanem. Ale w innej sytuacji będą europejscy eksporterzy towarów, które same USA sprzedają za granicą. Skutek TTIP będzie taki, że po zniesieniu ceł gospodarki w wielu krajach Europy staną przed silniejszą konkurencją wewnętrzną.

Dodając te wszystkie elementy do siebie, istnieją silne zachęty do zawarcia TTIP w takich krajach, jak: Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Szwecja, Dania, Portugalia. Z analiz ECFR struktury obrotów towarowych wynika zarazem, że inne duże gospodarki, polska i francuska, nie skorzystają z dobrodziejstw umowy w takim samym stopniu jak tamte wymienione.

Dlatego UE - zdaniem ECFR - powinna rozważyć specjalne środki, aby pomóc poprawić pozycje gospodarek eksportowych. Szczególnie w krajach, które będą miały słabszy punkt wejścia na rynek amerykański.

ECFR ocenia też, że korzyści gospodarcze TTIP będą duże, ale nie „olbrzymie”, jak przekonują politycy. To nie będzie też „ekonomiczne NATO”, ani klej sklejający obie gospodarki. Umowa będzie natomiast wzorcem dla innych krajów, z którymi będą współpracować UE i USA.

- Jeżeli układ zostanie zawarty, szczególnie Chińczycy niekoniecznie będą brać pod uwagę proponowane standardy wymiany handlowej – dodał Janning. - Ale gdy układ nie dojdzie do skutku, Chińczycy skrupulatnie wykorzystają taką rzeczywistość.

Zobacz więcej wideo z VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ekspert: kraje UE w różnym stopniu skorzystają z TTIP

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!