PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ekspert: firmy chemiczne mogą oszczędzić 15 proc. energii

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
26-01-2015 12:06
Ekspert: firmy chemiczne mogą oszczędzić 15 proc. energii

Na zdj. instalacja Tarnoformu w tarnowskich Zakładach Azotowych.

Firmy z sektora chemicznego mogą oszczędzić ok. 10-15 proc. zużywanej przez siebie energii. Oszczędności są zawsze możliwe do osiągnięcia, zarówno po stronie popytu jak i zaopatrzenia - mówi Katarzyna Kulik, konsultantka z firmy AspenTech.

Jaki jest obecnie potencjał do redukcji zużycia energii w firmach sektora chemicznego?
- Największe możliwości oszczędzenia energii tkwią w procesach produkcji chemikaliów przemysłowych, gdzie koszty energii stanowią zwykle 30-45 proc. łącznej struktury wydatków operacyjnych. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie procesy chemiczne są najbardziej energochłonne. Istniejące zakłady przemysłowe wydają się obecnie zbyt mało wydajne energetycznie, co wynika z faktu, że inżynieria procesowa, nawet teraz, bardziej skoncentruje się na projektowaniu obiektów w sposób optymalny kosztowo biorąc pod uwagę jak najlepszą wydajność albo elastyczność dostępności surowca, bez szczególnego uwzględniania efektywności energetycznej.

Warto nadmienić, że oszczędności kosztów wydatków energetycznych dotyczą w dużym stopniu producentów petrochemicznych, producentów nawozów sztucznych, tworzyw sztucznych i olefin . Wśród prawie wszystkich klientów z sektora chemicznego, z którymi współpracujemy, oszczędzanych jest zwykle 10 - 15 proc. kosztów energii. Oszczędności są zawsze możliwe do osiągnięcia, zarówno po stronie popytu jak i zaopatrzenia.

W jaki sposób już istniejące zakłady zarządzają energią? Jakie działania zwykle rekomenduje się przy okazji reorganizacji po wykonaniu audytu energetycznego i na podstawie monitoringu wydajnościowego?

- Możliwości oszczędzania zależą od specyfiki zakładu, od jego wieku i złożoności realizowanych procesów. Trzy najczęściej występujące okazje do oszczędności energii polegają na całościowym rozwiązaniu kwestii ogrzewania, lepszym zarządzaniu mediami po stronie zaopatrzenia oraz na usprawnieniu procesów umożliwiającym zarządzanie wydajnością.

Model procesu może być wyregulowany na podstawie danych pochodzących z zakładu, co stanowi podstawowe narzędzie dla tworzenia najlepszych i najlepiej funkcjonujących procesów decyzyjnych. Na tym właśnie polega podejście do oszczędności energetycznej pozwalające uzyskać najwyższą dochodowość. Zawężona analiza zapewnia szybką ocenę możliwości całościowego rozwiązania kwestii ogrzewania i oczekiwanych korzyści. Dzięki integracji ogrzewania uzyskuje się poprawę wydajności procesu będącej skutkiem lepszego wykorzystania ciepła.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP