PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dyrektor Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego o współpracy branży chemicznej i nauki

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
03-10-2011 13:10
Dyrektor Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego o współpracy branży chemicznej i nauki
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Innowacyjna Europa to jedno z haseł bardzo często powtarzanych na starym kontynencie. O tym jak to wygląda w polskiej chemii mówi Jerzy Majchrzak, dyrektor PIPCh.

Jak wyglądają prace nad nowymi technologiami w branży chemicznej?
- Opracowywanie i wdrażanie nowych technologii wymaga przede wszystkim sporych nakładów finansowych oraz czasu, zarówno na badania, jak i budowanie kolejnych instalacji powiększających skalę, nim z poziomu laboratorium dotrze się do w pełni funkcjonującej instalacji przemysłowej. Wielkie firmy i międzynarodowe koncerny posiadają bardzo rozbudowane działy rozwojowo-badawcze, gdzie nie rzadko w pojedynkę opracowują nowe produkty.

A w Polsce?

- W Polsce taka sytuacja jest rzadkością, gdyż nie dość, że na badania i rozwój przeznaczamy zaledwie ok. 0,6 proc. PKB, to aż 60 proc. funduszy pochodzi z państwowej kasy, a przemysł pokrywa niecałe 30 proc. kosztów badań. W takiej sytuacji bez współpracy pomiędzy ośrodkami naukowymi, takimi jak uczelnie i instytuty badawcze, a przemysłem wprowadzanie innowacyjnych technologii w Polsce zdaje się być niemożliwe.

Jak na tle innych branż wygląda przemysł chemiczny?

- Jeśli poziom badań naukowych w danej dziedzinie mierzyć ilością publikacji w międzynarodowych czasopismach, to polska chemia wybija się znacząco ponad inne dziedziny. Także polski przemysł chemiczny, którego wartość sprzedaży w 2010 roku przekroczyła 100 miliardów zł, co odpowiada ok. 9 proc. sprzedaży przemysłu ogółem, rozwija się w szybkim tempie.

A jak wygląda współpraca na linii nauka-przemysł w tej dziedzinie?

- Do niedawna głównym zarzutem przemysłowców było, iż akademicy prowadzą za dużo badań do przysłowiowej szuflady. Spora część z nich miała niewątpliwie wysoką naukową wartość, ale z punktu widzenia przedsiębiorców była mało użyteczna. Sytuacja zaczęła się zmieniać wraz ze wstąpieniem do Unii Europejskiej. Granty w ramach Funduszy Ramowych przyznawane są na rozwój konkretnych technologii, a możliwość aplikacji otrzymanych wyników jest warunkiem sin equa non otrzymania dotacji. Spowodowało to zacieśnienie istniejących i nawiązanie nowych powiązań pomiędzy światami nauki i przemysłu. Powstały liczne wspólne projekty badawcze zarówno o zakresie krajowym, jak i międzynawowym.

Dobrym przykładem stricte polskiego projektu jest prowadzony przez Politechnikę Rzeszowską, we współpracy z dziesięcioma partnerami z całego kraju, projekt pn. „Nowoczesne technologie materiałowe stosowane w przemyśle lotniczym”. Natomiast Uniwersytet Warszawski uczestniczy w międzynarodowym „Metathesis As A Practical Synthetic Tool”.

Zbliżający się 8 Program Ramowy UE także niesie ze sobą szanse na zasilenie polskiej nauki i gospodarki milionami euro, a biorąc pod uwagę dotychczasowe osiągnięcia uważam, iż jest to szansa bardzo realna.

Dariusz MalinowskiSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 068 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP