PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dyrektor PIPCh o regulacjach nękających branżę chemiczną

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
07-07-2010 12:38
Dyrektor PIPCh o regulacjach nękających branżę chemiczną

W ostatnim okresie dynamicznie rośnie wpływ uregulowań unijnych na pozycję konkurencyjną naszej branży chemicznej, najczęściej niestety są to obostrzenia i ograniczenia, a dodatkowe pogorszenie powoduje niezgodna z regulacjami unijnymi polska polityka podatkowa - mówi Jerzy Majchrzak, dyrektor Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

- Dotyczy to przede wszystkim spraw akcyzy zarówno w zakresie objęcia akcyzą wyrobów chemicznych nie będących paliwami co jest przedmiotem skargi zgłoszonej przez PIPC w czerwcu 2007r do Komisji Europejskiej jak również istotne niezgodności w sprawie akcyzy na energię elektryczną np. używaną w procesie elektrolizy. Potwierdzeniem niezgodności ciągle nowelizowanej ustawy akcyzowej z regulacjami unijnymi jest wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 28.04 - mówi Majchrzak.
- Wynika z niego, że ustalenia sądu są druzgocące dla przyjętych w Polsce rozwiązań i jednoznacznie wskazują na sprzeczność polskich regulacji z przepisami unijnych dyrektyw energetycznej i horyzontalnej. Sprawa dotyczyła cyklopentanu stosowanego jako surowiec chemiczny a objętego w Polsce podatkiem akcyzowym co jest sprzeczne z przepisami wspólnotowymi. Podobnie w zakresie akcyzy na energie elektryczną - wyjasnia ansz rozmówca.

Jak zaznacza zasady opodatkowania w UE podatkiem akcyzowym produktów energetycznych i energii elektrycznej określa Dyrektywa Rady 2003/96/WE z dnia 27.10.2003 implementowana w Polsce ustawą o podatku akcyzowym z dnia 06.12.2008r. Zdaniem Polskiej Izby przemysłu Chemicznego ustawa ta kolejny raz budzi poważne wątpliwości odnośnie jej zgodności z literą i duchem dyrektywy energetycznej. Przede wszystkim dlatego, że dyrektywa przewiduje szereg ulg w podatku akcyzowym z których korzystają członkowie UE dla wspierania swoich przedsiębiorstw energochłonnych. Kraje UE-15 stosują wobec swojego przemysłu rozwiązania systemowe ograniczające koszty przesyłu i polityki energetycznej do minimum.

- Obecnie w przeciwieństwie do innych krajów UE krajowy poziom opodatkowania energii elektrycznej zużywanej w przemyśle należy do najwyższych w UE i nie przewiduje żadnych ulg. Reprezentowana przez naszą Izbę krajowa branża chemiczna ponosząc wysokie koszty systematycznie podnosi swoją produktywność oraz efektywność.. Niestety biorąc pod uwagę wysokie koszty energii, parapodatki związane z energią elektryczną oraz brak wsparcia ze strony polityki gospodarczej państwa, krajowe firmy chemiczne z grupy tzw. chemii ciężkiej w szybkim tempie utracą swoją konkurencyjność. Należą do nich przede wszystkim spółki stosujące w produkcji energochłonny proces elektrolizy. W tym przypadku dyrektywa mówi jednoznacznie o zwolnieniu z akcyzy podczas gdy w Polsce akcyza ta jest nadal pobierana. Prawdopodobnie będzie potrzebna kolejna skarga do Komisji Europejskiej, ponieważ dotychczasowe wystąpienia zawodzą – przyznaje dyrektor Izby.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 762 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP