PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dwie słabsze nogi Grupy Azoty: chemia i tworzywa

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
11-11-2015 14:59
Dwie słabsze nogi Grupy Azoty: chemia i tworzywa

Zakłady Azotowe Kędzierzyn, instalacja alkoholi OXO.

Fot. Mat. pras. / Jerzy Kowalewski

Nasz największy koncern chemiczny pochwalił się w poniedziałek wynikami finansowymi za trzy kwartały obecnego roku. Są one lepsze niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Nie oznacza to, że firma nie ma problemów.

Jak mówi wiceprezes spółki (odpowiedzialny w niej za finanse) Andrzej Skolmowski: kluczowym czynnikiem wzrostu był w dalszym ciągu segment nawozowy dyskontujący w wynikach korzystne tendencje na rynku surowcowym przy zachowaniu porównywalnych parametrów ekonomicznych w pozostałych segmentach Grupy.
Czytaj więcej: Ponad 0,5 mld zł zysku netto Grupy Azoty po trzech kwartałach

O ile w nawozach spółka mogła cieszyć się z uzyskanych rezultatów, to tak dobrze nie wyglądało to w segmencie chemii a zwłaszcza tworzyw.

W segmencie chemia wynik EBITDA osiągnął poziom 18,7 mln zł zachowując porównywalny (rok do roku) poziom marży 3 proc.

Spadek sprzedaży o blisko 70 mln zł to efekt głównie trudnej sytuacji w segmencie OXO oraz pigmentów. Niższa produkcja za trzeci kwartał alkoholi OXO, będąca efektem sytuacji popytowo-podażowej wraz z niekorzystną sytuacją cenową w obszarze plastyfikatorów, obniżyły marżę segmentu OXO o blisko 7 proc. W obszarze bieli tytanowej (pigmenty) sytuacja rynkowa z wyraźną presją cenową ograniczała sprzedaż wolumenową realizując tym samym spadek marży EBITDA ( (EBITDA / przychody ze sprzedaży) o blisko 8 proc.

Pozytywne tendencje w obszarze eksportowej sprzedaży siarki oraz melaminy, będącej beneficjentem korzystnych tendencji cenowych w gazie oraz lepszej koniunktury rynkowej, w omawianym kwartale pozwoliły zrealizować sumarycznie porównany wynik segmentu chemia rok do roku.

Zdecydowanie najsłabszym segmentem były tworzywa.

Niestety, skonsolidowana marża EBITDA utrzymała porównywalny poziom (-2 proc.) w ujęciu rok do roku. Wzrost delty benzen-poliamid, przy spadku wartościowym sprzedaży produktów pozwolił wygenerować wyższą procentową marże operacyjną EBITDA tworzyw konstrukcyjnych na poziomie 5 proc. (rok wcześniej 3 proc.).

Jak zauważa spółka niekorzystne jednak tendencje w obszarze kaprolaktamu wynikające m.in. ze spadku popytu w Chinach (jako efekt spadku dynamiki PKB) znacząco ograniczyły sprzedaż wolumenów (o ponad 30 proc.) konsumując tym samym nadwyżkę wynikową wypracowaną w segmencie produktów wysoko przetworzonych. Ostatecznie segment zakończył trzeci kwartał z wynikiem minus 6,5 mln przy przychodach na poziomie 292 mln zł.

Być może kolejne miesiące będą jednak lepsze. Spółka spodziewa się wzrostu popytu szczególnie w segmencie samochodowym i tekstylnym.

Dariusz Malinowski

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (11)

Grupa Azoty SA [ATT]

kurs:

69.00 PLN -1.84 (-2.60%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP