Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dwie energetyczne drogi Grupy Azoty

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
16-06-2015 12:32
Dwie energetyczne drogi Grupy Azoty
Fot. mat. pras.

W dwóch kluczowych spółkach Grupy Azoty podjęto decyzje w sprawie energetycznej strategii zakładów. W Kędzierzynie paliwem będzie węgiel, w Puławach gaz.

Nową elektrociepłownię w Kędzierzynie buduje Rafako. Wartość zlecenia wynosi 320 mln zł netto. Pierwsza część inwestycji to budowa, dostawa urządzeń i usług oraz uruchomienie kotłowni z kotłem pyłowym, opalanym węglem kamiennym. Druga przewiduje budowę, dostawę urządzeń i usług oraz uruchomienie turbozespołu (ma ruszyć w lipcu przyszłego roku) upustowo-kondensacyjnego o mocy ok. 25 MWe w istniejącej maszynowni, o parametrach wlotowych pary: temperatura 490ºC i ciśnienie 7,0 MPa. Zakład ma być gotowy w listopadzie 2016 roku.
Większa i kosztowniejsza jest elektrociepłownia w Puławach. Blok gazowo-parowy ma mieć moc 400 MWe. Nadmiar produkowanej energii elektrycznej w stosunku do potrzeb Spółki będzie sprzedawany na rynku. Planowany budżet inwestycji wynosi 1,125 mld zł. Przewidywany termin jej zakończenia to 2019 rok.

To, co oprócz wielkości najbardziej różni obie elektrociepłownie, to fakt zastosowania odmiennego paliwa. W ZAK-u węgla, w Puławach gazu. Dlaczego tak się stało?

Początkowo blok w ZAK-u wcale nie miał być opalany węglem. W pierwszym wariancie proponowano gaz. Problemem jednak była dostępność surowca, a dokładnie możliwość dostarczenia gazu do zakładu. Okazało się bowiem, że aby do ZAK-u dostarczyć dodatkowe miliony m3 gazu potrzebne są inwestycje w infrastrukturę przesyłową.

- Zdecydowaliśmy się na najlepsze dla firmy rozwiązanie - mówił po decyzji o wyborze węgla jako paliwa Adam Leszkiewicz, prezes ZAK-u.

W podjęciu tej decyzji rolę odgrywały także względy dostępu węgla. Kędzierzyn jest położony zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od najbliższych kopalń. To sprawia, że z dostawami surowca nie powinno być problemu. Ceny węgla są także bardzo atrakcyjne.

Na inny surowiec postawiły Puławy. Choć, co ciekawe, tam początkowo pod uwagę jako paliwo brano węgiel. Jednak ze względu na niedoskonałości natury technologicznej zdecydowano się na gaz. Za takim rozwiązaniem przemawiał też fakt stosunkowo niewielkich nakładów potrzebnych do przesyłania dodatkowych ilości surowca do Puław (sąsiedztwo dużych gazociągów przesyłowych).

Czy postawienie na dwa różne paliwa w jednej w końcu firmie ma sens? Tak. Przemawiają za tym nie tylko względy ekonomiczne. Zróżnicowanie paliw ma także wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Grupy. Dzięki temu, że wybrano dwa rodzaje paliwa w przypadku problemów z którymś z nich, groźba postoju nie będzie dotyczyła wszystkich spółek.

Dariusz Malinowski

NA GIEŁDZIE

Grupa Azoty SA [ATT]

kurs:

70.65 PLN 0.24 (0.34%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP