Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dobry początek roku Grupy Azoty

Autor: wnp.pl (DM)
15-05-2014 10:48

Grupa Azoty zakończyła pierwszy kwartał 2014r. z wynikiem zysku netto na poziomie 149,5 mln zł (w analogicznym kwartale roku ubiegłego nominalnie ponad 410 mln zł, a po uwzględnieniu zdarzeń jednorazowych 236 mln zł) i blisko 182 mln zł na działalności operacyjnej EBIT (419 mln zł w 1Q roku ubiegłego) przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 2,7 mld zł (wobec 2,68 mld w 1Q roku ubiegłego).

Zrealizowane wyniki finansowe na wszystkich jego poziomach są wyższe od zakładanego przez analityków konsensusu. W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego wyniki są niższe ze względu na ubiegłorocznie jednorazowe ujęcie w wyniku rozliczenia transakcji nabycia puławskiej Spółki.
- Osiągnięta marża EBITDA na poziomie 12 proc. (wobec do 13,2 proc. w I kwartale roku 2013), przy relatywnie trudniejszych warunkach rynkowych wynikających z presji cenowej w nawozach i utrzymującej się trudnej sytuacji rynkowej w branży tworzywowej, wskazują na słuszność podjętych przez nas działań z zakresie osiągania doskonałości operacyjnej – komentuje raportowane wyniki Andrzej Skolmowski, wiceprezes Grupy Azoty. - Pomimo tej sytuacji udało się zwiększyć wolumen sprzedaży a dzięki dalszym uzyskiwanym synergiom konsolidacyjnym i pozytywniejszym tendencjom surowcowym udało nam się osiągnąć w pierwszym kwartale zadowalający wynik – uzupełnia Skolmowski.

Jak sytuacja wyglądała w poszczególnych segmentach?

Segment Nawozy - analiza segmentowa wskazuje na nieznacznie wyższy poziom przychodów ze sprzedaży w biznesie nawozowym pomimo spadku cen (średnio o ok 6 proc. w nawozach azotowych, 14 proc. NPK i 21 proc. w siarczanie amonu). Negatywny wpływ cen na marże biznesu został częściowo skompensowany zwiększoną sprzedażą wolumenową oraz niższymi cenami surowców (głównie dzięki dywersyfikacji zaopatrzeniowej w gaz ziemny) co pozwoliło zrealizować solidną marżę EBITDA na poziomie 14%.

Segment Chemia zrealizował wyższe przychody o ponad 11% r/r i marże EBITDA o 3% głównie wskutek akwizycji Siarkopolu oraz spadkowych tendencji cen surowców (wspomniany gaz z wpływem na produkcje mocznika i melaminy oraz ilmenitu do produkcji pigmentów).

W Segmencie Tworzyw panuje wciąż trudna sytuacja na rynku kaprolaktamu i poliamidów. Głównie rynek kaprolaktamu doświadcza tendencji ostrej walki cenowej w Europie oraz zwiększonej podaży produktu na rynkach azjatyckich, co negatywnie wpływa na marże całego segmentu. Pozytywnymi sygnałami z rynku głównych surowców są spadki cen benzenu i fenolu o odpowiednio 14 i 5 proc., które to przyczyniły się jednak do polepszenia wyniku EBITDA w ujęciu r/r z poziomu - 10 mln w roku 2013 do -1 mln w roku 2014)

W samym pierwszym kwartale 2014 efekt synergii konsolidacyjnych osiągnął poziom 46,4 mln zł i osiągnięte zostały głównie w obszarze handlowym i dystrybucyjnym oraz surowcowym i dystrybucyjnym. Narastająco efekty synergii wynoszą już 136,5 mln zł.

KOMENTARZE (16)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP