PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dobry kwartał w parafinach

Autor: WNP.PL (DM)
15-05-2015 08:54
Dobry kwartał w parafinach

Polwax odnotował wzrosty sprzedaży we wszystkich segmentach działalności.

Fot. Fotolia

Polwax, jeden z największych europejskich producentów parafin, miał w pierwszym kwartale 2015 roku dobre wyniki finansowe. Spółka osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 53,8 mln zł i zysk netto w wysokości około 4 mln zł.

Według spółki: dobre rezultaty potwierdzają sukcesywne ograniczanie przez Polwax wpływu niekorzystnych czynników sezonowych, które tradycyjnie pozostają najsilniejsze w pierwszych miesiącach każdego roku.
Polwax odnotował wzrosty sprzedaży we wszystkich segmentach działalności. Kluczowy jest udział sprzedaży w wysokomarżowych grupach produktów wosków i specyfików dla przemysłu. Wyniósł on 25 proc. i wygenerował 14,3 mln zł przychodów. Wyroby do produkcji zniczy i wyrobów świecarskich wypracowały 38,82 mln zł przychodów (14-proc. wzrost w ujęciu rocznym).

- Jesteśmy zadowoleni z pierwszego kwartału, patrząc zarówno na osiągnięte wyniki, jak i zrealizowane działania. W naszej działalności to tradycyjnie najtrudniejszy okres. Mimo to uzyskaliśmy rezultaty lepsze od oczekiwań. Z jednej strony odczuwaliśmy duży nacisk na obniżanie cen sprzedaży, z drugiej strony nadrobiliśmy to zwiększeniem sprzedaży wolumenowej. Ponadto jest to efekt także coraz większej sprzedaży zaawansowanych produktów parafinowych dedykowanych do przemysłu, które w odróżnieniu od segmentu zniczowo-świecarskiego nie podlegają trendom sezonowym, a charakteryzują się wyższą marżą. W ten sposób powoli, ale konsekwentnie realizujemy naszą strategię zakładającą osiągnięcie 50-proc. udziału produktów przemysłowych w ogólnej sprzedaży spółki Polwax w 2020 roku - powiedział Dominik Tomczyk, prezes zarządu Polwaksu.

Na uwagę zasługują rosnące wolumeny sprzedaży wynikające z silnego popytu przede wszystkim na specyfiki na bazie parafin. Polwax w I kwartale sprzedał łącznie 15,1 tys. ton produktów (wzrost o 31 proc. rok do roku) z czego już 4,2 tys. ton stanowiły woski i produkty dedykowane dla przemysłu. Przy nieco niższych cenach rynkowych produktów parafinowych (-10,1 proc.) w konsekwencji działalność handlowa Polwaksu pozwoliła wygenerować wynik brutto ze sprzedaży rzędu 9,2 mln zł (wzrost o 6,1 proc. w porównaniu z I kwartałem 2014 roku). Na rynkach zagranicznych Spółka wolumenowo ulokowała 23 proc. produkcji.

- Zwróćmy uwagę na dyscyplinę kosztową. Koszty ogólnego zarządu i sprzedaży wzrosły odpowiednio o 7 i 12,2 proc., ale wskaźniki relacji powyższych poszczególnych pozycji kosztowych do przychodów ze sprzedaży spadły odpowiednio do 5,9 proc. (z 6,5 proc. w okresie styczeń-marzec 2014 roku) oraz 1,8 proc. (z 1,9 proc. w tym samym okresie) - powiedział Piotr Kosiński, dyrektor finansowy. - Co więcej, Polwax z sukcesem generuje gotówkę, przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej w okresie styczeń-marzec 2015 r. wyniosły 41 mln zł.

W raportowanym okresie Spółka wypracowała zysk netto w wysokości 3.986 tys. zł (wobec 4.181 tys. zł w 1 kwartale 2014 roku), co wynika m.in. z niższych przychodów finansowych oraz niekorzystnych różnic kursowych, które zmniejszyły wynik finansowy Spółki o 242 tys. zł (w analogicznym okresie 2014 roku saldo przychodów i kosztów finansowych miało dodatni wpływ (50 tys. zł) na wynik finansowy Spółki). Zysk EBITDA wyniósł 6,1 mln zł i był wyższy o 5,6% w stosunku do I kwartału 2014 roku.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP