PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dobre wyniki Grupy Azoty w pierwszym kwartale 2015 r.

Autor: WNP.PL (DM)
13-05-2015 08:56
Dobre wyniki Grupy Azoty w pierwszym kwartale 2015 r.

W standardowo najmocniejszym rokrocznie kwartale osiągnęliśmy solidne wyniki finansowe - mówi Andrzej Skolmowski, wiceprezes Grupy Azoty.

Fot. mat. pras.

Grupa Azoty zakończyła okres pierwszego kwartału 2015 roku przychodami ze sprzedaży na poziomie ponad 2,8 mld zł (wobec 2,7 mld zł w IQ 2014 r.) przy zysku netto na poziomie blisko 306 mln zł (wobec 151 mln zł w IQ 2014 r.).

W ujęciu kwartalnym wynik EBITDA również uległ poprawie o 163 mln zł osiągając poziom 485 mln zł wobec 322 mln w analogicznym okresie roku ubiegłego.

- W standardowo najmocniejszym rokrocznie kwartale osiągnęliśmy solidne wyniki finansowe, głównie za sprawą sytuacji w segmencie nawozowym. Przyczyniła się do tego łagodna aura, która sprzyjała wcześniejszemu rozpoczęciu wiosennego sezonu aplikacji nawozów w kraju. W segmentach tworzywa i chemia zauważalny był spadek cen produktów determinowany spadkami na rynku ropy i surowców ropopochodnych. W przypadku eksportu deprecjacja złotówki wzmocniła naszą konkurencyjność a ceny surowców strategicznych poprawiły sytuację po stronie kosztowej - komentuje wyniki kwartału Andrzej Skolmowski, wiceprezes Grupy Azoty odpowiedzialny m.in. za finanse.

W segmencie Nawozowym zauważalny był wzrost o blisko 13 proc. tj 202 mln zł rok do roku przychodów ze sprzedaży. Dodatnia dynamika sprzedaży zrealizowana została wskutek zwiększonej sprzedaży wolumenowej nawozów wieloskładnikowych (głownie NPK i DAP) wspartej jednocześnie zwyżką cen nawozów dwuskładnikowych (DAP) oraz nawozów saletrzanych zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Powyższe tendencje wespół z pozytywnymi trendami w kształtowaniu się poziomów surowców energetycznych (gaz, węgiel) pozwoliły wygenerować lepszą marże EBITDA na poziome rentowności 21 proc. (w stosunku do 14 proc. w analogicznym okresem roku ubiegłego).

W segmencie Tworzyw głównie na skutek spadku notowań ropy i idących za tym spadków cen benzenu i fenolu marża EBITDA (nieznacznie poniżej 0 proc.) wykazuje porównywalny poziom w ujęciu rok do roku przy spadku wartościowym sprzedaży o blisko 9 proc. Nieznacznie wyższe koszty sprzedaży wynikały ze zwiększonej sprzedaży wolumenowej Poliamdu 6 będącej efektem przyrostu produkcji (niższa produkcja w okresie IQ 2014r.).

Segment chemia odnotował spadek przychodów (o blisko 6 proc. rok do roku) nieznacznie pogarszając także marże EBITDA do poziomu 9 proc. z 10 proc. w IQ 2014r. Efekt spadkowy sprzedaży wynikał w dużej mierze z obniżki cen w segmencie OXO, gdzie ceny sprzedaży produktów podążały za spadkiem kluczowych surowców ropopochodnych (propylen/ortoksylen). Dodatkowo presje cenowe w biznesie Pigmentów (bieli tytanowej) wskutek zwiększonej podaży produktu na rynku wpłynęły na spadek realizowanej marży operacyjnej.

NA GIEŁDZIE

Grupa Azoty SA [ATT]

kurs:

61.70 PLN -0.91 (-1.45%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 468 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 233 563 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 688 ofert w bazie

2 781 911 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP