Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dobre wiadomości dla Polic z Senegalu

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
05-08-2016 16:07
Dobre wiadomości dla Polic z Senegalu
Fot. mat. pras. ZCh Police

Chemiczna spółka otrzymał informację o decyzjach Ministerstwa Przemysłu i Górnictwa Senegalu dotyczących koncesji poszukiwania fosforytów.

Zgodnie z nimi spółce zależnej Polic - African Investment Group S.A. z siedzibą w Dakarze przedłużona została koncesji poszukiwawczej fosforytów i substancji powiązanych w złożu Kebemer (Region De Louga) o kolejne trzy lata począwszy od dnia 9 lipca 2016 roku.
Dotychczasowa koncesja poszukiwawcza fosforytów i substancji powiązanych była przyznana spółce na okres od 10 lipca 2013 roku do dnia 9 lipca 2016 roku. Obecna, przedłużona koncesja obejmuje obszar około 472 km kwadratowych. W okresie obowiązywania nowej koncesji (3 lata), nasza firma jest zobowiązana do poniesienia wydatków na poszukiwania w kwocie 3 mln dolarów.

Jednocześnie spółce nie została przedłużona inna koncesja, ale to także paradoksalnie dobra informacja.

Chodzi o odmowę przedłużenia spółce koncesji poszukiwawczej na terenach przybrzeżnych minerałów ciężkich i substancji powiązanych na złożu Kayar Offshore (Region De Dakar). Wygasła koncesja poszukiwawcza obejmowała ilmenit jako składnik główny, rutyl oraz cyrkon. Jednak szacunek zasobów minerałów wykonany przez naszą firmę wykazał, że ponoszenie znacznych kosztów na ich poszukiwania jest zbyt ryzykowne. Tym samym spółka nie spełniła warunków w zakresie wydatkowania kwoty minimalnej w tym zakresie określonej w koncesji poszukiwawczej, co stało się podstawą decyzji odmownej Ministerstwa Przemysłu i Górnictwa Senegalu.

W sierpniu 2013 roku Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police poinformowały o podpisaniu umowy kupna 55 proc. akcji African Investment Group za 28,85 mln dolarów. Dzięki temu uzyskały dostęp do złóż surowców w Senegalu. Senegalska spółka African Investment Group posiadała wówczas koncesję na dostęp do złóż piasków ilmenitowych Sud Saint Louis oraz pozwolenie na wydobycie złóż fosforanów wapnia w rejonie Lam Lam oraz Kebemer. Z tego pierwszego złoża surowiec miał być eksploatowany przez cztery lata. Wstępne szacunki mówiły, że żywotność drugiego złoża to ponad 50 lat.

Zgodnie z założeniami inwestycja w wydobycie fosforytów w Senegalu miała nie tylko uniezależnić Police od wahań cen tego surowca i od ryzyka wstrzymania dostaw. Miała być także szansą istotnego obniżenia kosztów produkcji nawozów PK i NPK, wzmocnienia konkurencyjności grupy, a także pierwszy krok w budowie silnej pozycji na rynku afrykańskim.
Podobał się artykuł? Podziel się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 145 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP