Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dobre półrocze ZA Puławy

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
28-02-2013 08:58
Dobre półrocze ZA Puławy
Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

W II kwartale roku obrotowego 2012/2013 Grupa Kapitałowa Zakładów Azotowych Puławy osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 973 mln zł, zysk netto na poziomie 87,5 mln zł i zysk brutto na poziomie 104,5 mln zł. Narastająco za pierwsze półrocze roku obrotowego Puławy osiągnęły przychody ze sprzedaży w wysokości 1 850,6 mln zł, zysk netto na poziomie 122 mln zł i zysk brutto na poziomie 145,6 mln zł. Wyniki raportowanego kwartału są lepsze od konsensusu rynkowego analityków.

W okresie kwartału trwającego od 1 października do 31 grudnia 2012 roku Segment Agro osiągnął zysk operacyjny na poziomie 118,1 mln zł (o 3,7 mln zł wyższy r/r). Segment Chemia osiągnął zysk operacyjny w wysokości 7,2 mln zł (o 5,4 mln zł niższy r/r). Segment Energetyka osiągnął zysk operacyjny na poziomie 28 mln zł (o 8,8 mln zł wyższy r/r). Segment Pozostała Działalność zanotował stratę na poziomie 5,7 mln zł (o 20,6 mln zł mniej r/r).
Dla Zakładów Azotowych Puławy jako jednostki dominującej miniony kwartał był okresem wyższej niż w ub. roku produkcji nawozów azotowych (o 6,2 proc.), melaminy (o 8,8 proc.), AdBlue (o 14,7 proc.) a także amoniaku (o 4,6 proc.). Produkcja kaprolaktamui nadtlenku wodoru była minimalnie niższa r/r – odpowiednio o 2,7 proc. i 0,2 proc.

Dla rynku nawozów azotowych miniony kwartał był udany. Dopiero w listopadzie zakończył się jesienny sezon nawozowy w trakcie którego widać był na rynku krajowym wzrost cen względem poprzedniego kwartału (w październiku na poziomie 3 proc.). Pod koniec roku magazyny i punkty sprzedaży rozpoczęły przygotowania do kolejnego sezonu nawozowego – ceny nawozów saletrzanych wzrosły do grudnia o 1 proc., mocznika pozostały na tym samym poziomie. Na rynku międzynarodowym ceny saletry amonowej, saletrzaku i siarczanu amonu wykazały tendencję wzrostowa, natomiast mocznika i RSM spadkową. W ślad za tymi korzystnymi tendencjami sprzedaż mocznika wzrosła r/r o 27,7 proc., saletry amonowej (PULAN) o 10,8 proc. i RSM o 7,3 proc.

W przypadku nawozów fosforowych i wieloskładnikowych obserwowano spadek cen – za wyjątkiem rynku krajowego nawozów NPK, który wykazał 1,5 proc. wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału.

Dla rynku melaminy obserwowano stabilny poziom popytu przy wyraźnym wzroście cen w stosunku do poprzedniego kwartału (o 17-23 proc.). Pod koniec roku nastąpiło na rynku ograniczenie podaży ze względu na planowane i nieplanowane postoje instalacji.

Na rynku kaprolaktamu sytuacja była trudna przez wzgląd na uruchomienie nowych zdolności produkcyjnych w Azji i wysoka nadpodaż tego produktu. Jednocześnie panowały wysokie ceny benzenu.

Na europejskim rynku nadtlenku wodoru popyt był stabilny, a w najbliższym czasie można spodziewać się wzrostu cen w ślad za producentami z Niemiec i USA.

Europejski rynek AdBlue pozostawał wysoko konkurencyjny cenowo przy utrzymującym się trendzie wzrostowym w zakresie konsumpcji.

Sprzedaż głównych produktów Segmentu Chemia wzrosła. W przypadku mocznika i jego roztworów o 27 proc., melaminy o 17,6 proc. oraz AdBlue o 14,6 proc.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP