Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dobre kwartalne wyniki ZA Puławy

Autor: wnp.pl (DM)
09-05-2013 10:00
Dobre kwartalne wyniki ZA Puławy
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Ponad 163 mln złotych netto w trzecim kwartale roku obrachunkowego 2012/13 zarobiły Zakłady Azotowe Puławy. To mniej niż w poprzednim okresie rozliczeniowym (244,7 mln), ale więcej od oczekiwań analityków.

Zysk operacyjny Puław spadł do 190,1 mln zł, z 292 mln zł przed rokiem, ale był wyższy od oczekiwań rynkowych. W niewielkim stopniu spadły również przychody firmy. Od stycznia do marca wyniosły one nieco ponad 1,1 mld złotych. W trzecim kwartale roku obrachunkowego 2011/12 były one o 10 mln zł wyższe. W odróżnieniu od pozostałych danych przychody były niższe od oczekiwań rynku
Duży wpływ na gorsze wyniki miała sytuacja w segmencie Agro. W trzecim kwartale bieżącego roku obrotowego segment ten zanotował wynik operacyjny, uwzględniający transakcje między segmentami, w wysokości 171,7 mln zł wobec 232,1 mln zł rok wcześniej.

Spore bo wynoszące 17,4 mln zł były inwestycje w tym segmencie. Lwią ich część stanowiły nakłady poniesiono na projekt budowy stokażu amoniaku.

Także segment chemia zanotował niższy zysk operacyjny, uwzględniający sprzedaż między segmentami. Zysk operacyjny w tym segmencie wyniósł 1,7 mln zł. Rok wcześniej było to 40 mln zł. Inwestycje w tym obszarze wyniosły 17,1 mln zł. Najwięcej środków pochłonął projekt związany z produkcją płynnych nawozów na bazie mocznika i siarczanu amonu.

Lepszy wynik osiągnął natomiast segment energetyka. Zysk operacyjny uwzględniający sprzedaż między segmentami wyniósł 84,9 mln zł. Rok wcześniej było to około 49 mln zł. W tym obszarze poniesiono w III kw. nakłady na poziomie 6,5 mln zł, w tym na budowę instalacji odsiarczania spalin.

Pogorszenie wyników finansowych Puław jest m.in. spowodowane trudnym pierwszym kwartałem w rolnictwie. Utrzymujące się niskie temperatury spowodowały opóźnienia w pracach na polach. Spowodowało to także mniejsze zakupy nawozów.

ZA Puławy od 2,5 miesiąca stanowią część największej polskiej firmy chemicznej Grupy Azoty.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP