Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

"Dobre czasy" dla chemii, bo nawozy drożeją

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
17-02-2011 17:40
"Dobre czasy" dla chemii, bo nawozy drożeją

Zakłady Chemiczne Police przewidują dalszy wzrost cen nawozów na świecie oraz w Polsce na początku 2011 roku - informuje spółka w komentarzu do raportu kwartalnego.

Jak czytamy wzrost cen to wpływ kilku czynników. Po pierwsze duże znaczenie będzie miał rosnący globalny popyt na nawozy spowodowany wzrostem popytu na największych rynkach - chińskim, indyjskim i brazylijskim.
Na poziom cen nawozów na świecie wpływać będą również zmiany polityki handlowej.

- Chiny, jako jeden z największych na świecie producentów i eksporterów nawozów azotowych, wprowadziły cła eksportowe na poziomie 110 proc. na mocznik oraz nawozy fosforowe. Działanie rządu chińskiego ma na celu zapewnienie dostatecznej podaży nawozów na rynku wewnętrznym w roku 2011, jednakże oddziałuje ono na kształtowanie się podaży na rynku globalnym, a co za tym idzie również na kształtowanie się cen - napisano w raporcie.

Dla rynku krajowego istotne będą wprowadzane z początkiem 2011 roku zmiany legislacyjne, m.in. zmiany stawek podatku od towarów i usług. VAT na nawozy wzrośnie z 7 do 8 proc. Również zmiany poziomu VAT na inne usługi i produkty pośrednio przełożą się na ceny nawozów, wpływając na zmianę kosztów ich wytworzenia. Podobnie na ceny nawozów oddziaływać będą rosnące w Polsce ceny paliw (wzrost kosztów transportu).

Spółka uważa jednak, że umocnienie się złotówki w tym roku może wpłynąć na pewne spowolnienie dynamiki wzrostu cen nawozów na rynku polskim.

Będzie to bowiem oznaczało spadek opłacalności eksportu i jednoczesny wzrost importu, co z kolei będzie skutkować wzrostem podaży produktów na rynku wewnętrznym i wzrostem presji na spadek cen - napisano w raporcie.

Minusem rozwoju sytuacji jest to, że spodziewane są też wzrosty cen surowców z początkiem 2011.

Już w pierwszym kwartale 2011 r. ceny fosforytów wzrosną średnio o 20 proc.
(w zależności od dostawcy skala wzrostów może zbliżyć się nawet do 30 proc.). Również ceny soli potasowej będą wzrastać. Dostawcy z Europy Wschodniej w pierwszych trzech miesiącach 2011 r. podniosą ceny średnio o ok. 10 proc. Dla rynku USA szacuje się, że do wiosny 2011 r. sól zdrożeje o blisko 40 proc. w stosunku do grudnia 2010 r. Na chwilę obecną relatywnie stabilną sytuację prognozuje się dla rynku siarki, dla którego w najbliższym czasie nie przewiduje się znaczącego wzrostu cen - podała spółka.

Bardzo dynamicznie rosną ceny kwasu siarkowego, niezbędnego do rozkładu surowców fosforonośnych. W pierwszym kwartale 2011 roku skala wzrostów może przekroczyć nawet 200 proc. w stosunku do końca roku ubiegłego.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP