Do Polskiego Konsorcjum Chemicznego trafią spółki ZAK

Do Polskiego Konsorcjum Chemicznego trafią spółki ZAK
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Akcjonariusze ZAK zgodzili się na przeniesienie do Polskiego Konsorcjum Chemicznego swoich spółek zależnych - Auto ZAK, ZAK Serwis, Rekom, ChemZAK.

We wtorek podobną zgodę na wniesienie do Polskiego Konsorcjum Chemicznego akcji kilku spółek zależnych wydało walne zgromadzenie Zakładów Azotowych w Tarnowie. Do Polskiego Konsorcjum Chemicznego, w którym akcjonariuszami są ZAT i Zakłady Azotowe w Kędzierzynie, trafi 100 proc. Biura Projektów Zakładów Azotowych Biprozat Tarnów, PROReM, Jednostka Ratownictwa Chemicznego, ZWRI oraz 72,17 proc. udziałów w spółce Automatyka.

W środę podobną decyzję podjęło walne zgromadzenie Zakładów Azotowych w Kędzierzynie. Do PKCh trafią udziały kilku spółek z Kędzierzyna, w tym Auto ZAK, ZAK Serwis, Rekom, ChemZAK.

"W dalszej kolejności nie wykluczamy wniesienia do PKCh spółek zależnych z Zakładów Chemicznych w Policach, ale na razie trwa aktualizacja ich wycen, chcemy też lepiej poznać te spółki" - mówił PAP prezes Azotów Tarnów Jerzy Marciniak.

Projekt zarządu Azotów Tarnów, który został przedstawiony do akceptacji przez akcjonariuszy Tarnowa i Kędzierzyna, jest częścią większego programu restrukturyzacji, który ma na celu wydzielenie trzech obszarów działalności grupy kapitałowej.

Azoty Tarnów chcą podzielić grupę na trzy obszary. Pierwszy z nich to biznes podstawowy, w którym będą Azoty Tarnów, ZAK, Police i zakłady w Guben. Z części pozapodstawowej wydzielona zostanie logistyka oraz spółki z otoczenia produkcyjnego.

"Chcemy, żeby ze spółek wniesionych do PKCh powstały bardzo silne podmioty, które będą zajmować się serwisem, automatyką oraz działalnością remontowo-budowlano-projektową. Dodatkowo poza strukturami PKCh powstanie segment logistyki. Taki podział pozwoli nam lepiej zarządzać biznesem pozapodstawowym w obrębie grupy. Będziemy tak ustalać terminy remontów, przestojów w ramach grupy, by jak najpełniej wykorzystywać moce produkcyjne tych spółek" - powiedział Marciniak.

"Docelowo planujemy pozyskanie dla tych firm inwestorów, z zapewnieniem sobie możliwości korzystania z ich usług. Chcemy się w przyszłości bowiem skoncentrować na naszej działalności podstawowej" - dodał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Do Polskiego Konsorcjum Chemicznego trafią spółki ZAK

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!