XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Do 30 listopada firmy muszą zarejestrować substancje chemiczne

Do 30 listopada firmy muszą zarejestrować substancje chemiczne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do końca listopada tego roku firmy, które produkują lub importują rocznie więcej niż jedną tonę substancji chemicznych, muszą zarejestrować je w systemie REACH prowadzonym przez Europejską Agencję Chemikaliów w Helsinkach.

Od 1 czerwca tylko 460 polskich firm dokonało takiej rejestracji - poinformowali w środę na konferencji przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki. Według szacunków resortu, obowiązkowi takiemu podlega około 5 tys. przedsiębiorstw w kraju.

Po 1 grudnia niezarejestrowane substancje nie będą mogły być produkowane i stosowane w obrocie w Unii Europejskiej. Firmy, które nie dokonają rejestracji, będą musiały wyeliminować ze swej działalności niezarejestrowane substancje i produkty je zawierające. Może to oznaczać zamknięcie firm, które nie zastosują się do obowiązku rejestracji chemikaliów.

Obowiązek dotyczy nie tylko klasycznych chemikaliów, ale również substancji zawartych w różnych produktach - np. długopisach, tonerach do drukarek, w motoryzacji, kosmetykach, elektronice przemyśle drzewnym.

W systemie REACH nie muszą być rejestrowane substancje, których obrót odbywa się pod nadzorem celnym, radioaktywne, odpady w produktach leczniczych, w żywności i paszach oraz w środkach ochrony roślin i produktach biobójczych.

Po tej bezpłatnej rejestracji trzeba będzie uzyskać pełną rejestrację substancji wytwarzanych lub importowanych.

Do 30 listopada 2010 r. pełną rejestrację muszą mieć firmy, które produkują lub sprowadzają ponad 1000 ton chemikaliów rocznie, do 31 maja 2013 r. - od 100 do 1000 ton, a do 31 maja 2018 r. - od 1 do 100 ton. Pełna rejestracja wymaga opłat rejestracyjnych (od 1,2 tys. do 30 tys. euro) oraz przeprowadzenia badań tych substancji.

Bezpłatną pomoc w rejestracji można uzyskać w punkcie konsultacyjnym ds. REACH prowadzonym przez Ministerstwo Gospodarki (www.reach-info.pl). Informacje można też znaleźć na stronach resortu (www.mg.gov.pl/REACH).

REACH to europejskie rozporządzenie zakładające obowiązkową rejestrację, ocenę, udzielanie zezwoleń i stosowanie ograniczeń w produkcji, obrocie i stosowaniu chemikaliów. Weszło ono w życie 1 czerwca 2007 r.

Produkowanie lub użytkowanie substancji ocenionych jako negatywnie oddziaływujące na zdrowie lub środowisko będzie wymagało zezwoleń wydawanych przez Komisję Europejską. Zostaną one udzielone, jeśli ryzyko wynikające z użytkowania takich substancji będzie odpowiednio kontrolowane.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Do 30 listopada firmy muszą zarejestrować substancje chemiczne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!