PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dekada Polic na GPW - rozwój spółki i konsolidacja chemii

Autor: wnp.pl
14-07-2015 12:44
Dekada Polic na GPW - rozwój spółki i konsolidacja chemii

Zarząd Polic rozpoczął również realizację kilku strategicznych projektów inwestycyjnych. Największym z nich jest warta blisko 1,7 miliarda złotych budowa instalacji do produkcji propylenu metodą PDH wraz z blokiem energetyczny oraz terminalem chemikaliów we własnym porcie w Policach.

fot. mat. prasowe

14 lipca 2005 r. Zakłady Chemiczne "Police" SA zadebiutowały na warszawskim indeksie giełdowym. W ciągu minionej dekady wartość akcji spółki wzrosła o ponad 120 proc. Dziś Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "Police" są integralną częścią największego w Polsce koncernu chemicznego Grupy Azoty.

Ostatnie lata działalności spółki były przełomowe. Zrealizowano odważny plan restrukturyzacji i osiągnięto rekordowe przychody i zyski oraz uruchomiono nowe inwestycje.
- Dekadę temu nasze Zakłady weszły na indeks Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W tym czasie Zakłady Chemiczne „Police” zaczęły wyznaczać drogę dla przyszłości branży chemicznej oraz polskiej gospodarki – powiedział prezes zarządu Grupy Azoty Police Krzysztof Jałosiński – Musieliśmy też zmierzyć się z wymagającym i stale zmieniającym się rynkiem. Pokonaliśmy wszystkie trudności i wzmocnieni rozpoczęliśmy nowy rozdział w historii spółki, dążąc do dynamicznego rozwoju. Dzięki Giełdzie Papierów Wartościowych uzyskaliśmy dostęp do kapitału, co poszerzyło nasze możliwości. Wsparcie inwestorów pomogło nam w dalszym rozwoju, nie tylko organicznym, ale również zakładającym umacnianie pozycji naszej spółki za pomocą akwizycji – dodał Jałosiński

Pięć lata temu Zakłady Chemiczne w Policach były bliskie ogłoszenia upadłości. Ówczesny zarząd spółki zdecydował się na przeprowadzenie planu restrukturyzacji przedsiębiorstwa. W 2011 doszło również do sprzedaży 66 proc akcji „Polic” Grupie Azoty, która przyjęła na siebie rolę konsolidatora polskiej chemii. Tym samym polickie zakłady stały się aktywnym uczestnikiem procesu budowania jednej z największych firmy chemicznych w Europie - Grupy Azoty.

Dziś przed Zakładami z Polic i całą Grupą Azoty stoją wyzwania umocnienia swojej pozycji na świecie. W tym celu realizowany jest przez Grupę Azoty sześcioletni plan inwestycyjny, który pochłonie ok. 7 miliardów złotych.

Grupa Azoty Police, kierowana od 2011 roku przez Krzysztofa Jałosińskiego, pełniącego jednocześnie funkcję wiceprezesa Grupy Azoty, jest drugim zakładem pod względem wielkości w strukturach całej grupy kapitałowej. W ubiegłym roku spółka wypracowała 2,5 mld złotych przychodów i 83 mln złotych zysku netto.

W tym okresie Zarząd Polic rozpoczął również realizację kilku strategicznych projektów inwestycyjnych. Największym z nich jest warta blisko 1,7 miliarda złotych budowa instalacji do produkcji propylenu metodą PDH wraz z blokiem energetyczny oraz terminalem chemikaliów we własnym porcie w Policach.

Skala tego flagowego projektu porównywalna jest z budową kolejnych zakładów w Policach. Stąd też nazwa instalacji „Police II”, która po uruchomieniu w 2019 roku będzie najnowocześniejszą fabryką tego typu w Europie. Inwestycja ta wpisuje się w proces reindustrializacji przemysłu w Europie. Pozwoli także na wzrost przychodów Grupy Azoty Polce o ok. 2 mld złotych, a także istotnie zwiększy zysk netto Spółki.

Dodatkowo Zakłady stawiają na rozwój organiczny – tzn. budowę i modernizacje węzła oczyszczania spalin, kotłów w Elektrociepłowni, instalacji amoniaku i reaktorów amoniaku – przeznaczyła w ciągu kilku ostatnich lat setki milionów złotych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP