Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dalsze ograniczenie używania kadmu

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
21-05-2011 12:31

Od grudnia br. UE wprowadza zakaz używania kadmu w biżuterii, w lutowaniu i we wszystkich tworzywach sztucznych. W szczególności wysoki poziom szkodliwych substancji kadmu został stwierdzony w niektórych artykułach importowanej spoza UE sztucznej biżuterii.

Naraża to konsumentów, w tym dzieci, na rozległe negatywne działanie kadmu, który uznawany jest za pierwiastek niezwykle toksyczny. Działanie toksyczne wykazują wolne jony kadmu - wiążą się one z atomami siarki, tlenu i wodoru w tkankach, zmieniając strukturę niektórych elementów komórek i uszkadzając nerki, oddziałując niekorzystnie na układ krążenia i oddychania.
Nowe ustawodawstwo zabrania stosowania kadmu we wszystkich typach wyrobów jubilerskich, z wyjątkiem antyków. Zakaz obejmuje również jego używanie we wszystkich tworzywach sztucznych i lutowaniu, które podłącz łączenia różnych materiałów uwalnia w trakcie tego procesu wysoce niebezpieczne wolne jony kadmu.

- To pozytywna wiadomość dla konsumentów jak również przemysłu unijnego, ponieważ już rozwinął alternatywy dla tej substancji – powiedział wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Antonio Tajani, odpowiedzialny za przemysł i przedsiębiorczość – Jeszcze raz dowodzi też, jak ważną rolę odgrywa rozporządzenie REACH na rzecz wprowadzania wysokich standardów bezpieczeństwa zdrowia.

Zdaniem komisarza ds. środowiska Janeza Potočnika, wprowadzany zakaz jest też bardzo korzystny dla środowiska naturalnego. Wolne rodniki kadmu z tworzyw sztucznych nie będą uwalniane do otoczenia, a zarazem zachęca to do stosowania na większą skalę recyklingu odpadów PVC.

Nowe ustawodawstwo zabrania używania kadmu we wszystkich wyrobach z tworzyw sztucznych, jednocześnie zachęcając do odzysku odpadów PVC do użytku, szczególnie powszechnie stosowanego w wyrobach budowlanych. Jednocześnie umożliwia ponowne wykorzystywanie odzyskanych PVC o niskiej zawartości kadmu w wyrobach budowlanych, o ile nie stwarzają zagrożenia publicznego lub dla środowiska. Wyroby te muszą być opatrzone etykietą z odpowiednią informacją.

Rada Europy już w 1988 r. przyjęła rezolucję o programie działań, zwalczających zanieczyszczenie środowiska przez kadm. W przeszłości był on wykorzystywany jako barwnik lub stabilizator w niektórych artykułach z tworzywa sztucznego. Jego powszechne stosowanie zostało zakazane w UE od 1992 roku w szeregu plastikowych wyrobach, ale nadal było dozwolone w niektórych produktach z PVC, dopóki nie upowszechni się alternatyw dla niego. Ponieważ związki takie stały się dostępne na rynku, UE postanowiła wyeliminować kadm także ze wszystkich produktów PVC (tzw. program o nazwie „Winyl 2010”). Stosowania kadmu w bateriach i wyrobach elektronicznych zostało ograniczone od 2004 r.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP