Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy Rosjanie pokrzyżują plany dywidendowe zarządu Grupy Azoty?

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
08-04-2015 19:29
Czy Rosjanie pokrzyżują plany dywidendowe zarządu Grupy Azoty?

Zarząd Grupy Azoty chce ponad 214, 63 mln złotych zostawić w kasie firmy. Uchwałę w sprawie dywidendy głosuje się bowiem zwykłą większością głosów. Wcale nie jest pewne – wręcz wydaje się to mało prawdopodobne – że akcjonariusze zgodzą się na propozycje szefów spółki.

Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Zarząd drugiego co do wielkości producenta nawozów w Europie zarekomendował, pozostawienie w spółce całości zysku netto osiągniętego w roku obrotowym 2014. Ale wcale nie jest pewne, że tak się stanie.

Zdaniem zarządu spółki, przeznaczenie całości zysku netto za rok obrotowy 2014 na kapitał zapasowy spółki jest w pełni uzasadnione i przyczyni się do dynamicznego rozwoju spółki i dalszego efektywnego budowania jej wartości dla akcjonariuszy.
Propozycja oznacza, że kwota ponad 214, 63 mln złotych zostanie w kasie firmy. Zarząd spółki postąpił tak, pomimo deklarowanej w polityce dywidendowej wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy. Swój krok tłumaczy czekającymi firmę wielkimi inwestycjami. Zresztą zapowiada, że zysk posłuży na finansowanie bądź współfinansowanie projektów opisanych w strategii firmy na lata 2014-2020.

Zgodnie z art. 382 § 3 Kodeksu spółek handlowych wniosek zarząd przedłoży radzie nadzorczej spółki w celu zaopiniowania. Ostateczną decyzję dotyczącą podziału zysku za rok obrotowy 2014 podejmie zwyczajne walne zgromadzenie spółki.

I tu jest diabeł pogrzebany. Uchwałę w sprawie dywidendy głosuje się bowiem zwykłą większością głosów. Wcale nie jest pewne – wręcz wydaje się to mało prawdopodobne – że akcjonariusze zgodzą się na propozycje szefów spółki.

Co prawda 33 proc. głosów dysponuje skarb, ale to zbyt mało, by poprzeć (jeśli tak się w ogóle stanie) stanowisko zarządu Azotów. MSP musi poszukać sojuszników. Z pewnością nie będą nimi Norica i Rainbee Holdings Limited. Obaj akcjonariusze są kontrolowani przez rosyjskiego potentata chemicznego, spółkę Acron. W sumie to nieznacznie ponad 20 proc. akcji. Do tego dochodzi ING OFE z 9,96 proc. akcji. Kluczem może więc być decyzja TFI PZU, który dysponuje 8,76 proc. akcji. Jeśli porozumie się z innymi, mniejszościowymi posiadaczami akcji Azotów, wówczas MSP może zostać przegłosowane. Ponad 5-proc. akcjonariuszem jest również EBOiR, ale bank ten jest raczej obserwatorem podczas walnych zgromadzeń spółek, niż tworzącym koalicje w celu przegłosowywania uchwał.

Prawdziwym języczkiem u wagi mogą być także drobni akcjonariusze. Jeśli pojawiłaby się tylko połowa posiadaczy akcji firmy, to i tak oznaczałoby to, że na placu boju o dywidendę jest kolejne 10 proc. akcji.

Wydaje się więc, że walne może być wyjątkowo interesujące i emocjonujące.

Dariusz Malinowski

NA GIEŁDZIE

Grupa Azoty SA [ATT]

kurs:

69.82 PLN -0.59 (-0.84%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP