Czy PGNiG dotuje Zakłady Azotowe w Tarnowie?

Czy PGNiG dotuje Zakłady Azotowe w Tarnowie?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo dotuje Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach, sprzedając im gaz dużo taniej niż innym klientom?

Taką informację można znaleźć w prospekcie emisyjnym tarnowskich Azotów, które przymierzają się do debiutu giełdowego - pisze "Gazeta Wyborcza". Spółka poinformowała, że chociaż kupuje gaz wyłącznie od PGNiG, to w dwóch cenach. Oprócz gazu z ogólnopolskiej sieci gazociągów, na podstawie odrębnego kontraktu Azoty kupują też gaz bezpośrednio ze złóż położonych w pobliżu Tarnowa.

Spółka podkreśla, że jest to gaz tańszy niż w ogólnopolskiej sieci. Dlaczego? "Nie spełnia on wymogów jakości dla gazu wprowadzanego do systemu gazociągów, natomiast jego jakość jest wystarczająca dla Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach" - podaje prospekt. - Gaz ze złóż lokalnych ma przede wszystkim dużo większą zawartość azotu, a niższą zawartość metanu. Gaz ze złóż lokalnych ma również wyższą zawartość siarki - tłumaczy Jerzy Jurkowski, rzecznik tarnowskiej firmy.

Tańszy gaz ze złóż PGNiG zaspokaja ponad jedną trzecią zapotrzebowania tarnowskich Azotów zużywających ok. 200 mln m sześc. gazu rocznie. Może to znacząco obniżyć koszty zakładów, bo rachunki za gaz to prawie 20 proc. całości wydatków zakładów na surowce i energię. Szkopuł w tym, że tarnowskie Azoty nie podają, ile zyskują na dodatkowych dostawach tańszego gazu z PGNiG.

Wśród gazowników krążą pogłoski, że firma z Tarnowa płaci za 1000 m sześc. gazu z lokalnych złóż równowartość 135 dol., czyli niemal trzy razy taniej niż kosztuje PGNiG gaz importowany z Rosji. Rzecznik Azotów nie chciał komentować tych doniesień. - Rozliczenia odbywają się według formuły cenowej ustalonej w umowie z PGNiG, która jest tajemnicą przedsiębiorstwa - stwierdził Jurkowski.

- Cena płacona przez Zakłady Azotowe w Tarnowie za 1 m sześc. gazu jest niższa niż cena taryfowa, jednak w przeliczeniu na jednostkę ciepła spalania różnica ta nie jest istotna - tajemniczo tłumaczy rzecznik PGNiG Joanna Zakrzewska. Ale i ona nie chce powiedzieć, ile dokładnie liczy PGNiG za gaz dla tarnowskich Azotów.

Jeśli jest dużo tańszy niż gaz sprzedawany przez PGNiG innym klientom, może to rodzić podejrzenie, że kontrolowany przez państwo gazowy koncern dotuje inny, państwowy jeszcze, zakład kosztem pozostałych klientów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jeszcze się tym nie interesował. - Musiałaby do nas wpłynąć skarga w tej sprawie - powiedziała nam Kamila Kurowska z biura prasowego UOKiK.

10-letni kontrakt na dostawy taniego gazu PGNiG i tarnowskie Azoty podpisały pod koniec 2004 r., kiedy trwało postępowanie ugodowe Azotów z wierzycielami. Jednym z największych był właśnie gazowy koncern - na koniec marca 2005 r. tarnowskie Azoty były dłużne PGNiG prawie 96 mln zł i w większości były to długi przeterminowane. W swoim prospekcie tarnowskie Azoty nie informują, w jakiej mierze dostawy tańszego gazu pozwoliły firmie wyjść z zadłużenia.

Teraz według dziennika "Parkiet" PGNiG przymierza się do zakupu akcji tarnowskich Azotów, choć wymieniony w marcu zarząd koncernu nie miał takich planów. Tych doniesień nie chciała komentować rzeczniczka PGNiG.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!